Otvorenjem izložbe „Mlinarstvo na području Grada Lipika i okolice“ predstavljen 11. Zbornik

12.3.2020. | 14:20

Matija Kulhavi
IZVOR: compas.com.hr

Pregleda: 1945

VEZANO

U Lipiku svečano otvorena izložba talijanskih zaštitnih znakova
Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti postavljena izložba „Kreativni i neovisni“
Na Dan RCK Panonika Poljoprivredno-prehrambene škole otvorena Mobilna izložba virtualne i proširene stvarnosti
Izložba karikatura Nika Titanika u Pakracu: Političari kao vječna inspiracija
Izložba plakata Tolerancija iz projekta dizajnera i ilustratora Mirka Ilića u Požegi
Putujuća izložba ʺEuro na kotačimaʺ sutra dolazi u Požegu
Gradska knjižnica Požega: Fotonatječaj i izložba fotografija Knjiga svaki dan 2022. - Slika profila
Gradska knjižnica Požega: Fotonatječaj i izložba fotografija Knjiga svaki dan 2021. - Čitam. Osjećam.
Otvorena izložba „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo“
Dašak Rusije u Lipiku

FOTO: Matija Kulhavi

12.3.2020. | 14:20 | Matija Kulhavi
IZVOR: compas.com.hr
Pregleda: 1945

U prostoru lipičkog Multikulturalnog centra članovi Povijesnog društva Pakrac – Lipik 10. ožujka su zaljubljenicima povijesti predstavili svoj 11. Zbornik, a predstavljen je i udžbenik „Naš zavičaj: Grad Pakrac – Grad Lipik“, autorice Daliborke Duchač. U sklopu predstavljanja jedanaestog po redu Zbornika upriličeno je i otvorenje izložbe pod nazivom „Mlinarstvo na području Grada Lipika i okolice“ na kojem su se mogle pogledati fotografije koje prikazuju nekadašnje i sadašnje stanje lokalnih mlinova.

Na samom početku prisutne je pozdravila ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Jasna Molnar-Kukić, a zatim se obratio predsjednik Povijesnog društva Pakrac – Lipik prof. Stjepan Benković.

On je istaknuo kako je ovaj Zbornik rezultat zajedničkih napora 11 autora koji su tijekom protekle dvije godine na stručan i zanimljiv način pripremili devet istraživačkih radova, dva povijesna izvora i šest prigodnih tekstova na 220 stranica, tako da je ovo ujedno i najopsežnije izdanje dosad.





U njemu će čitatelji moći saznati nešto više o Pakračkoj Munjari u tekstu Jelene Hihlik, zatim o povijesti mlinarske obitelji Fiala i općenito povijesti mlinarstva na području Lipika u tekstu Stjepana Benkovića, čemu je posvećena i prigodna izložba, kao i o tome tko je bila Vanda Shrenger Weiss, jedna od najvećih psihoanalitičarki, inače Židovka rođena u Pakracu u kojem je provela dio djetinjstva. Zanimljivost ovog potonjeg teksta jest u tome što je Danijel Grčević, njegov autor, do njezina imena došao slučajno baveći se filatelijom.

Nives Matijević je napisala tekst o Ivanu Tomašiću, velikom hrvatskom pedagogu i učitelju koji je na početku svoje karijere neko vrijeme proveo u Lipiku, a Siniša Njegovan Starek piše o povijesti Čeha, odnosno predstavlja tekst Lujka Šnedorfa.

Također, arheologinja Tea Lokner u tekstu Terenski pogled arheoloških lokaliteta na području Grada Lipika ukazuje na važnost potencijalnih arheoloških nalazišta te poziva javnost da o slučajno pronađenim artefaktima obavijesti Povijesno društvo ili pakrački Muzej.



O društvenom životu na pakračkoj pilani od 1936. do 1965. godine piše Duško Kliček, a tu je i još jedan tekst prof. Benkovića koji donosi povijesni pregled školstva u pakračko-lipičkom kraju, dok Danela Vujanić u članku Zaštita dobara od lokalnog značaja opisuje dugogodišnje napore Povijesnog društva u zaštiti 15 dobara s područja Lipika i Pakraca.

U ovom najnovijem izdanju Zbornika po prvi su put objavljeni originalno pisani povijesni izvori koji bi trebali olakšati rad budućim istraživačima, a koje su analizirali profesori povijesti Benković i Križan. Radi se o tzv. Dnevniku neprijatelja, jednom od rijetko pisanih izvora srpske strane u Domovinskom ratu, a ovdje je i prijepis Spomenice Badljevačke župe gdje su opisana zbivanja od osnutka same župe 1925. godine pa sve do početka Domovinskog rata.

S projektom Zavičajne povijesti započelo se 2015. godine, istaknuo je prof. Benković, a jedan od planova je bio da se uz zavičajnu povijest za srednjoškolce te učenike viših razreda osnovne škole, napiše i zavičajna povijest za niže razrede. Nakon dužeg vremena taj je plan konačno realiziran uz pomoć učiteljica Osnovne škole „Braća Radić“ Pakrac. Učiteljica Daniela Crnković autorica je metodički pripremljenog i u udžbeničkom formatu izrađenom teksta Pakrački kraj, zavičajna povijest za niže razrede osnovne škole, dok je učiteljica Daliborka Duchač napisala tekst Naš zavičaj: Grad Pakrac – Grad Lipik koji sadrži geografska i prirodna obilježja našeg kraju tako da će služiti učenicima osnovnih škola u Lipiku, Pakracu i Poljani, što je i sama autorica napomenula tijekom prezentacije svojeg rada.



Zbornik obuhvaća i izvješća o gastronomskim aktivnostima društva pod nazivom Kod veprove glave i Kod veprove glave II koje su priredili na lipičkom Sajmu cvijeća i pakračkom Sajmu Slavonski banovac, a završava sjećanjima na preminule članove Povijesnog društva i naše istaknute sugrađane – Anu Murišan, Ivana De Zana, Vjekoslava Štrka i Elviru Ančić.

„Povijesnu večer“ zatvorio je lipički dogradonačelnik Slobodan Katunar čestitkama, zahvalom i osvrtom na višegodišnji rad i djelovanje Povijesnog društva Pakrac-Lipik. Ovom je prigodom dogradonačelnik istaknuo kako članovi Povijesnog društva u Gradu Lipiku uvijek mogu računati na podršku i suradnju.

(Izvor:compas.com.hr)











VIŠE NA TEMU:
IZLOŽBA
LIPIK
POVIJEST

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI