Otkriven soj koronavirusa koji može ponovno zaraziti osobe koje su već preboljele covid-19

18.1.2021. | 15:09

Poslovni.hr
IZVOR: Poslovni.hr

Pregleda: 2828

VEZANO

Tijekom listopada moguća cijepljenja bez naručivanja diljem Požeško-slavonske županije
PSŽ: I dalje velik udio novopozitivnih na broj testiranih osoba, od jučer njih 28
PSŽ: Od jučer čak 41 novopozitivna osoba, šest pacijenata hospitalizirano
U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 244 slučajeva zaraze korona virusom
I PREŠLI SMO 200: Na posljednjem testiranju obrađeno je 159 uzorka, od kojih je 24 pozitivnih
Požežanin Ivan Antunović koronu prebolio čak tri puta
PSŽ: Na posljednjem testiranju obrađeno je 211 uzorka, od kojih je 25 pozitivnih
Niz zemalja ukida sve mjere i otvara se. Treba li i Hrvatska?
Od prošlog tjedna vrijede nova pravila za posjete u požeškoj bolnici
BROJKE SVE VIŠE: Od jučer 17 novopozitivnih osoba, ukupno PSŽ ima 97 aktivnih slučajeva

FOTO: epodravina.hr

18.1.2021. | 15:09 | Poslovni.hr
IZVOR: Poslovni.hr
Pregleda: 2828

Varijante novog koronavirusa s većim afinitetom za vezanje za receptor ACE2 više će se i širiti.

Obzirom da se pojavljuju mnoge varijante virusa SARS-CoV-2  i potiskuju one koje su bile dominantne u prvom valu pandemije, izrazito je bitno ne samo procijeniti njihovu relativnu prenosivost i virulentnost u izazivanju bolesti COVID-19, već i sklonost izbjegavanja njihove neutralizacije antitijelima.

Upravo je zato važno pratiti varijante novog koronavirusa koje imaju mutacije koje utječu na interakciju šiljastog proteina s receptorom ACE2 u ljudskim stanicama, a koji predstavlja ulaznu točku za novi koronavirus u zdravu stanicu, piše Zimo.


Varijante novog koronavirusa s većim afinitetom za vezanje za receptor ACE2 više će se i širiti. Nadalje, prenosivost je povezana sa smrtnošću, jer više slučajeva zaraze vodi do više oboljelih, a time i preminulih od posljedica bolesti.


Ipak, rezultat bržih i širih infekcija može isto tako biti zbog gubitka učinkovitosti trenutno dostupnih terapija entitijelima i cjepiva, kao i pada imuniteta kod pojedinaca koji su prethodno bili zaražene novim koronavirusom iz prvog vala pandemije.

Kako bi bolje razumjeli rizike koji predstavljaju pojedine ili kombinirane mutacije u varijantama novog koronavirusa iz drugog vala pandemije, znanstvenici iz kompanije ImmunityBio iz Kalifornije, napravili su računalnu analizu interakcija šiljastog proteina virusa s receptorom ACE2 u ljudskim stanicama.

Koristili su metode simulacije u milisekundama kako bi istražili mutacije novog koronavirusa E484K, K417N i N501Y i interakciju njihovih šiljastih proteina s receptorom ACE2.

Studija je pokazala da mutacija K484 ima veći afinitet vezanja za receptor ACE2 od E484, kao i veću vjerojatnost modificirane prilagodbe. Upravo je ta vjerojatnost modificirane prilagodbe možda i mehanizam pomoću kojeg je južnoafrički soj novog koronavirusa uspio zamijeniti originalne sojeve virusa SARS-CoV-2.

Mutacije E484K i N501Y isto tako su pokazale povećanu sklonost vezanja šiljastog proteina za receptor ACE2, a E484K je pokazao da može izmijeniti fleksibilne dijelove šiljastog proteina, što rezultira novim, učinkovitijim kontaktima s ljudskim staničnim receptorom.

Spomenuta poboljšana sklonost vezanja vjerojatno je i glavni krivac za brže širenje južnoafričke varijante virusa, zbog veće prenosivosti i zbog toga je iznimno važno pratiti te mutacije i reagirati na vrijeme, upozorava se u studiji.

Nadalje, uvođenje konformacijskih promjena odgovorno je za bijeg južnoafričke varijante koronavirusa od neutralizirajućih antitijela i mogućnost zaraze već oporavljenih COVID-19 pacijenata.

Smatramo da su cjepiva čija učinkovitost uvelike ovisi isključivo o humoralnim reakcijama S antigena, ograničena pojavom novih sojeva te ovisna o čestom redizajnu, zaključak je studije.

S druge strane, cjepivo koje budi snažanu reakciju T-stanica puno je manje sklono promjenama zbog pojave mutacija kod novog koronavirusa te tako pruža bolji i učinkovitiji pristup zaštiti od bolesti COVID-19.

U konačnici, idealno cjepivo bi trebalo uključivati i drugi, čuvani antigen (poput SARS-CoV-2 nukleokapsid proteina), koji bi vjerojatno potaknuo učinkovit humoralni i stanično posredovan odgovor imuniteta, čak i kad je suočen s virusiom koji se brzo mijenja.

 

(Izvor: Poslovni.hr)




VIŠE NA TEMU:
COVID 19
KORONA
NOVI SOJ
ZARAZA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI