Oko 35.000 neosiguranih vozila na cestama Hrvatske

19.2.2020. | 12:13

Glas Slavonije
IZVOR: Glas Slavonije

Pregleda: 2282

NOVO

Nepropisno parkirani HDZ-ovci odlučuju o kandidatima za Sabor
Srednjoškolcima požeške Ekonomske škole održano predavanje o alkoholu i mladim vozačima
VETOVAČKI LOVCI: Franjo Lukačević, Vlado Svoboda i Jakob Bodolović primili plakete za 50 godina lovačkog staža
UČENICI U PORTUGALU: Druga mobilnost učenika Tehničke škole za školsku godinu
Rezultati vikend mjera: Najvišu kaznu dobio vikend rekorder s 2,35 promila
Pijani vozač skrivio prometnu nesreću u kojoj je ozlijeđeno čak sedmero ljudi
Pod utjecajem alkohola narušavao javni red i mir pa vrijeđao policijske službenike
Humanitarni koncert Požeškog tamburaškog orkestra za stradalog Luku Kerepčića
TKD Klub Velika: Klara Pavlović osvojila zlato na Taekwon-do kupu u Zagrebu
Recept za čokoladne kocke sa sočnim biskvitom i bogatom kremom koji se radi bez miksera

Vozila
(FOTO: HAK)

19.2.2020. | 12:13 | Glas Slavonije
IZVOR: Glas Slavonije
Pregleda: 2282

Slučaj koji se dogodio krajem siječnja u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ovoga tjedna poprimio je epilog izricanjem rekordne novčane kazne za prometne prekršaje. Nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Bjelovaru 34-godišnjaku za prekršaje u prometu izrečena je novčana kazna od čak 72 tisuće kuna.

Veliko smanjenje

 Vozača su zatekli u rutinskoj kontroli prometa u Daruvaru, a zbog upravljanja neregistriranim osobnim automobilom sud mu je izrekao novčanu kaznu u iznosu od 2000 kuna. Zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava na upravljanje dobio je još 20 tisuća kuna kazne. Budući da je upravljao vozilom bez da je sklopio ugovor o osiguranju, sud je vozaču izrekao novčanu kaznu u visini od 50 tisuća kuna. Ovime je aktualiziran pitanje rješavanja jednog od vodećih problema sigurnosti na cestama - upravljanje neregistriranim, neosiguranim i tehnički neispravnim vozilima.


Neregistrirana i neosigurana vozila ugrožavaju sigurnost prometa i izazivaju velike materijalne gubitke. Takva vozila često su tehnički neispravna, a posljedice prometnih nesreća u većini slučajeva teže su nego one s tehnički pregledanim, registriranim i osiguranim vozilima. Upravo iz tog razloga Hrvatski ured za osiguranje (HUO), zajedno s MUP-om, još od 2009. godine, u sklopu Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa RH, provodi kampanju “Stop neosiguranim vozilima”. Ciljevi kampanje su dodatno smanjenje broja neosiguranih i neregistriranih vozila te podizanje svijesti o važnosti obvezne registracije i osiguranja.


- Tijekom 2009. godine na hrvatskim smo prometnicama bilježili 300.000 neosiguranih vozila, dok procjenjujemo da je ta brojka sada oko 35.000 upravo zahvaljujući kampanji. Velik je to uspjeh, ali svakako valja naglasiti i visoke te oštre kazne za sve vozače koji nisu odgovorni. Stoga pozivamo sve sudionike u prometu da pravovremeno sklope ugovor o osiguranju od automobilske odgovornosti - rekao je Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje. Samo u dvije godine, tijekom 2017. i 2018., hrvatska je policija u prometu zaustavila 26.606 vozača koji su upravljali neosiguranim i tehnički nepregledanim vozilom.

Hrvatski ured za osiguranje podsjeća da je vožnja neosiguranim vozilom najskuplja zbog toga što u slučaju prometne nesreće koju je skrivilo neosigurano vozilo Hrvatski ured za osiguranje isplaćuje oštećenoj osobi cjelokupnu nastalu štetu, Međutim, prema Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu, Hrvatski ured za osiguranje ima zakonsko pravo potraživati naknadu isplaćenog iznosa štete uvećanu za troškove i kamate od vlasnika i vozača neosiguranog vozila koji odgovara cijelom svojom imovinom. U slučaju nesreće s neosiguranim vozilom vlasnik, odnosno vozač, dužan je vratiti cjelokupni potraživani iznos, a za ispunjenje svoje obveze jamči svojom cjelokupnom imovinom, često mora dati svoju ušteđevinu, prodati auto, stan, odbija mu se od plaće... Samo u 2014. godini Hrvatskom uredu za osiguranje je 415 oštećenih osoba podnijelo zahtjev za naknadu štete koju su im skrivili vozači neosiguranih vozila te je oštećenim osobama isplaćeno više od 13,4 milijuna kuna!

 Plaćanje svih troškova 

Tu je i nekoliko primjera iz prakse. U prvom slučaju, zbog nepridržavanja razmaka vozač kojemu su registracija i osiguranje vozila istekli 35 dana prije, naletio je na vozilo koje je stajalo u koloni te je oštetio stražnji dio zaustavljenog vozila i prednji dio svojega. Šteta na autu u koji je udario bila je 12.000 kuna, a na prednjem dijelu njegovog 10.000 kuna. U drugom slučaju, zbog prevelike brzine vozač automobila kojem su registracija i osiguranje istekli prije 2 mjeseca, je prešao na suprotnu stranu kolnika te izazvao frontalni sudar s nadolazećim vozilom u kojem su dvije osobe pretrpjele teške ozljede. Vozač neosiguranog automobila, koji je i sam teško ozlijeđen, snosi štetu na svom vozilu, štetu na vozilu koje mu je dolazilo iz suprotnog smjera te štetu zbog pretrpljenih teških ozljeda dviju osoba iz drugog vozila u ukupnom iznosu od 670.000 kuna. 

U trećem slučaju, zbog prevelike brzine vozač novog neregistriranog i neosiguranog motocikla sletio je s ceste. Suputnik je poginuo, a vozač je postao invalid. Isti taj vozač snosi štetu na motociklu, pogrebne troškove svog suputnika, duševnih boli bliskih srodnika pokojnika, troškove uzdržavanja djece pokojnog suputnika..., odnosno ukupnu štetu koja iznosi veću od milijun kuna. 

izvor: Sandra Lacić za Glas Slavonije


VIŠE NA TEMU:
VOZILA
OSIGURANJE
HRVATSKA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI