29.03.2011.
Mario Nakić
Pregleda: 11758
Obrtnički sajam
(FOTO: arhiv)
Početkom 2009. godine je u Požeško-slavonskoj županiji bilo registrirano 1.200 obrta, a danas ih je tek nešto malo više od tisuću, od čega je 40 posto u financijskoj blokadi.
- Najveći problemi zbog kojih su obrtnici primorani zatvarati svoje poslove je neplaćanje, odnosno opća nelikvidnost, pad prometa i rad na crno. Ovo "rad na crno" potcrtajte. Najviše pogađa frizere, automehaničare, stolare i građevinare, kazala je za 034portal Slavica Milevoj, tajnica Udruženja obrtnika Požega.
Promet manji, troškovi veći
- Trgovci nemaju problema s radom na crno jer je to kod njih zakonom regulirano, ali njih ugrožava nelojalna konkurencija. Oni se cijenama ne mogu nositi s trgovačkim lancima, a tu su i kineske trgovine. Kinezi dobivaju poticaje svoje vlade, na taj način Kina potiče svoj izvoz. S druge strane, naši trgovci ne dobivaju nikakve poticaje, već naprotiv, troškovi se povećavaju. Primjerice, serviseri sada plaćaju trostruko skuplju naknadu za vodu. Jedinice lokalne samouprave nisu izašle u susret iako smo im svima poslali zahtjev za smanjenje naknada, kako bismo sačuvali radna mjesta. Većina općina i gradova nije nam ništa odgovorila. Grad Požega još uvijek nije snizio spomeničku rentu, iako sada postoje zakonske osnove za to. Rekli su da će to razmotriti, ali u međuvremenu obrti se gase, radnici se otpuštaju, kaže Milevoj.
Prijevoznici najviše na udaru
Na području Požeštine je tijekom zadnje dvije godine zabilježen pad od 110, a na području Pakraca i Lipika 26 obrta. U Požegi i okolici najviše se zatvaraju prijevoznički obrti.
Otvaraju se kafići
- Zanimljivo je reći, da su u 2011. godini na području Pakraca i Lipika otvorena tri nova obrta. U sva tri slučaja radi se o ugostiteljskim lokalima, rekla nam je Jasna Tessari, tajnica Udruženja obrtnika Pakraca i Lipika.