Od sepse u svijetu svake tri sekunde umre jedna osoba: Kako je prepoznati?

Liječnici
(FOTO: Google)

14.9.2022. | 13:42 | rtl.hr
IZVOR: rtl.hr
Pregleda: 1522

Na godinu oboli oko 50 milijuna ljudi, a o sepsi se i dalje ne govori dovoljno. Na Svjetski dan stručnjaci apeliraju - potrebno je hitno usvojiti nacionalne smjernice za prevenciju i liječenje, piše RTL.

Terezija Ergotić iz Osijeka je majka jednogodišnje djevojčice Sare. S tri mjeseca dobila je sepsu.

"Ona je već tada imala jednu infekciju meningitis i mislila sam ako je prva nije dokrajčila - ova sigurno hoće. To je bilo katastrofa, stvarno je bila u lošem stanju kad je otišla u Zagreb. Sve se gura pod tepih. 21 stoljeće je. Sepsa – to se ne bi trebalo događati nikako", priča Terezija.


Za sepsu se često zna reći da je riječ o "trovanju krvi", a u jedinicama intenzivnog liječenja je svakodnevni problem.


"Laički odnosno prava definicija sepse - nije više fokusirana na samu infekciju, nego na buran odgovor vašeg organizma na infekciju. Vaš organizam se bori protiv te infekcije i burno reagira. I u principu kako ubija infekciju, ubija i vas", kazala je Tina Tomić Mahečić, specijalistica anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja u KBC-u Zagreb.

Prvi znakovi sepse mogu biti drhtavica, bol u mišićima, povišena tjelesna temperatura, nerazgovijetan govor, niski krvni tlak, nedostatak zraka i blijeda koža. Obično nastaje zbog određenih bakterijskih infekcija, često stečenih u bolnici.

"Sepsu ne dobivate zato što ste u bolnici, nego zato što ste došli u bolnicu bolesni zbog nekog drugog razloga i jer ste imunokompromitirani. Vaš imunološki sustav je narušen i imate veće šanse da ćete nažalost dobiti sepsu", kazala je Zrinka Bošnjak, specijalistica medicinske mikrobiologije s parazitologijom u KBC-u Zagreb.

Prošle godine u Hrvatskoj je od sepse bolovalo nešto više od osam tisuća ljudi. U većem riziku su osobe oboljele od težeg oblika COVID-a na bolničkom liječenju.

"Trend je porasta, to je definitivno. To je oko 65.000 bolničkih dana liječenja ukupno, trošak je 11 milijardi kuna što je dosta veliko. Današnjim danom počinjemo izradu Nacionalnih smjernica za prevenciju i liječenje sepse i nadam se da ćemo u tome opstati", kazao je Adriano Friganović, predsjednik Hrvatskog nacionalnog saveza sestrinstva.

O najčešćem uzroku smrti u bolnicama - slušali su danas studenti i srednjoškolci.

"Najvažnije možda bih rekla u tom cijelom problemu su sestre. Sestre su te koje su najčešće i najviše vremena provode s pacijentima. Vrlo je važno otkriti rane simptome sepse kako bi se što bolje moglo pomoći pacijentima", kazala je Marija Nokaj, učenica Škole za medicinske sestre Vinogradska.

Vrijedi pravilo reakcije u "zlatnom satu" od prvih simptoma. Tada je mogućnost preživljavanja čak 80 posto. Šest sati nakon - šanse za preživljenjem su svega 30 posto.

(IZVOR: www.rtl.hr)




Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI