Obilježena tužna 30. godišnjica strašnog zločina nad civilima u Pakračkim vinogradima

30. obljetnica stradavanja
(FOTO: lipički kompas)

3.9.2021. | 10:50 | Lipički kompas
IZVOR: compas.com.hr
Pregleda: 1934

Ovih se dana prisjećamo tridesete obljetnice otvorenog oružanog sukoba i napada velikosrpskih pobunjenika na područje Lipika i Pakraca, okupacije dijela područja nekadašnje pakračke općine i terora nad lokalnim stanovništvom. Jedan takav stravični zločin nad lokalnim stanovništvom počinjen je u jesen 1991. godine u Pakračkim vinogradima u kojima je na svirep način ubijeno sedamnaest civila, a tri su nestala. Među ubijenim civilima bilo je i dvoje djece, desetogodišnji Zoran Šmit i šesnaestogodišnji Ivo Puhmajer. Jednostavno je neshvatljiva količina zla i mržnje koju su prema nedužnim civilima iskazali njihovi dojučerašnji susjedi.



U organizaciji Udruge civilnih invalida i stradalnika Domovinskog rata, Grada Pakraca i Hrvatskog Feniksa - Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, u četvrtak, 2. rujna u Pakračkim vinogradima održano je obilježavanje tužne 30. godišnjice stradavanja ovih nedužnih žrtava.


Neposredno prije same komemoracije u spomen na stradale do spomenika u vinogradima dotrčali su predstavnici maratonaca „Glasnici istine“ i Udruge maratonaca SMŽ „Heroji ne umiru“ zajedno s našim poznatim lokalnim maratoncem Duškom Štrbcem.


Komemoracija je započela intonacijom hrvatske himne i minutom šutnje za žrtve ovog strašnog zločina, a potom je uslijedilo polaganje vijenaca i svijeća. Prvi su vijenac položili članovi obitelji stradalih i nestalih civila. U ime predsjednika Republike Hrvatske počast je odao brigadir Šćepo Šutalo, dok je u ime predsjednika Hrvatskog sabora to učinila pakračka gradonačelnica i saborska zastupnica Anamarija Blažević. Zajednički su počast odali Marko Ratković, izaslanik ministra hrvatskih branitelja i brigadir Petar Matanović, izaslanik ministra obrane. U ime Požeško-slavonske županije počast je odao dožupan Ferdinand Troha, kao i predstavnici gradova Lipika i Pakraca te Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata na čelu s lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom i predsjednikom pakračkog Gradskog vijeća Miroslavom Ivančićem. Počast su odali i predstavnici PU virovitičko-podravske i virovitičke HVIDRA-e te predstavnici PU požeško-slavonske i HVIDRA-e Grada Požege, kao i predstavnici Udruge antifašista Pakrac – Lipik, „Glasnici istine“, hrvatski  maratonci na čelu s Duškom Štrbcem i Pavom Tutenovim te Udruga maratonaca SMŽ „Heroji ne umiru“ na čelu s Igorom Vukovićem, predstavnici Hrvatskog društva logoraša Sisačko-moslavačke županije i Moto kluba Vitezovi tame Pakrac.



U ime obitelji ubijenih i nestalih civila okupljenima se obratio Zvonimir Miler, čiji je otac Zvonimir također jedna od nedužnih žrtava.

On je još jednom ukazao na tragediju koju je doživjelo nesrpsko stanovništva Pakračkih vinograda koje je u jesen 1991., prvenstveno zbog svoje nacionalne pripadnosti, ali i geografskog položaja, osjetilo teror lokalnih srpskih pobunjenika i pripadnika ondašnje Jugoslavenske narodne armije, zahvalivši pri tome svima na dolasku te odavanju počasti njihovim najmilijima.



Pakračka gradonačelnica i saborska zastupnica Anamarija Blažević u svojem je obraćanju istaknula da  dosad nije dovoljno pažnje usmjereno na civilne žrtve Domovinskog rata, podsjetivši da se još uvijek traga za nestalima i da se istina o ovim stravičnim zločinima ne zaboravlja.

Pakrac i Lipik, ovo zapadnoslavonsko bojište gdje su se vodile strašne borbe, još uvijek nije dobilo dovoljno pozornosti koliko zapravo zaslužuju, ne samo naši hrabri branitelji, već i civilne žrtve Domovinskog rata. Stoga svi moramo prenositi istinu i govoriti što se ovdje zapravo dogodilo, kako bi čuvali i cijenili slobodu koja je krvlju izborena, naglasila je gradonačelnica Blažević. Ovom je prigodom izrazila i zadovoljstvo time što je napokon donesen Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata.

Molitvu i blagoslov predvodio je pakrački župnik vlč. Jozo Zorić, a potom je blagoslovio i ploče na koje su upisana mjesta stradanja hrvatskih branitelja i civila iz 1991. godine. Ove spomen ploče će članovi Moto kluba Vitezovi tame odvesti u Udbinu u Crkvu hrvatskih mučenika gdje će biti postavljene na za to pripremljeno mjesto.

IZVOR: Lipički kompas





















Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI