Nije luksuz, nego nužda, ali mnogima je preskupo: Građanima se sprema novi udar na kućni budžet

ZBOG UVOĐENJA EURA: Građani masovno izvlače novac iz čarapa. Kada banke pale lampicu?
(FOTO: Getty Images)

27.1.2023. | 14:42 | Dnevnik.hr
IZVOR: Dnevnik.hr
Pregleda: 12099

Prosječna cijena police obaveznog automobilskog osiguranja lani je u Hrvatskoj iznosila 127,1 euro, što znači da je za 3,9 eura bila viša nego 2021., a cijene su išle gore krajem godine. Raslo je i kasko-osiguranje, i to za šest posto, od prosječne cijene od 412,2 eura u 2021. na 436,8 eura u 2022.

Uslijed snažne inflacije koja je rezultirala znatnim rastom cijena rezervnih autodijelova, radnog materijala i radnog sata popravka, čime su porasli i troškovi prosječne štete, takvo povećanje cijena obaveznog autoosiguranja bilo je neizbježno, ističu za DNEVNIK.hr iz Udruženja osiguravatelja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) uz napomenu da će cijene osiguranja ovisiti o daljnjim utjecajima inflacije na štetovni rezultat.

Korekcija cijena je neizbježna?Objašnjavaju da cijene polica ovise o poslovnim politikama pojedinog osiguratelja, no i o regulatornim zahtjevima: 'Zakonom je propisano da premije moraju biti dostatne za pokrivanje šteta i troškova. Trenutačni trendovi rasta ulaznih troškova kroz inflatorne pritiske ukazuju na to da će osiguravajuća društva morati korigirati cijene naviše i tijekom 2023. godine.'


Ukupna zaračunata bruto premija 15 domaćih društava za osiguranje na kraju 2022. iznosila je 1,68 milijardi eura, što je porast od 8,2 posto u odnosu na prethodnu godinu. Od toga premija neživotnog osiguranja iznosi 1,3 milijarde eura, što je porast od 11,46 posto, a premija životnog osiguranja iznosi 377 milijuna kuna, što je pad od 1,8 posto.


Krajem 2022. bilo je 12.616.638 ukupno sklopljenih polica osiguranja, što je porast za 5,2 posto u odnosu na kraj 2021., kada je ukupno bilo 11.996.535 sklopljenih polica. I ukupna bruto premija i broj sklopljenih polica, kao i broj isplaćenih šteta, posljednjih desetak godina uglavnom su u konstantom rastu, istaknuli su za DNEVNIK.hr iz Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO).

'Znatan pad premije životnih osiguranja uslijedio je 2020. zbog smanjenja bankarskih aktivnosti i neizvjesnosti koronakrize. Niske kamatne stope i kupovna moć građana također su razlozi pada premije i broja životnih osiguranja', objasnili su iz Udruženja osiguravatelja pri HGK-u. Dodaju da je pred društvima za osiguranje izazovno razdoblje u segmentu životnih osiguranja u kojem se očekuje inovativnost i kreativnost u kreiranju proizvoda vodeći računa o rizicima i zaštiti potrošača.

Potresi, požari, tuča... štete su velike, a na neke je stvari trebalo misliti ranijeProteklih nekoliko godina izrazito zahtjevna za industriju osiguranja bila je učestalost potresa, tuča, požara, ali i ostalih prirodnih i elementarnih nepogoda u svim dijelovima Hrvatske. Osiguravatelji smatraju da su se pokazali kao stabilan i pouzdan partner građanima i gospodarstvu prilikom efikasne isplate osigurnina uslijed uzrokovanih prirodnih nepogoda.

No moglo je biti i bolje, također smatraju u HUO-u: 'Doprinos u sanaciji teških posljedica prirodnih nepogoda mogao je biti i znatniji da su građani, ali i gospodarstvenici, u većoj mjeri ugovarali osigurateljne proizvode koji bi im pružili potrebnu osigurateljnu zaštitu.'

Osiguranja od požara i ostalih elementarnih nepogoda u 2022. rasla su za 3,8 posto, dok su ostala osiguranja imovine također zabilježila rast, uključujući i rast pokrića od rizika potresa za 6,9 posto u odnosu na 2021.

'Potresi su pokazali ono što statistički podaci pokazuju već godinama – razina osiguranja hrvatskog stanovništva od rizika potresa u usporedbi s drugim zemljama EU-a i dalje je nedostatna. Osiguravatelji su mogli znatno više doprinijeti obnovi potresom pogođenih područja da je ugovoreno više osiguranja rizika od potresa', istaknuli su iz HUO-a.

Kad je riječ o policama neživotnog osiguranja, njihov broj na kraju prošle godine iznosio je 11,3 milijuna, a broj polica životnog osiguranja 1,3 milijuna. Osiguranja od požara i elementarnih šteta u 2022. rasla su za tek 3,8 posto, uz povećanje premije za 8,7 posto. Broj polica osiguranja od potresa povećan je za 6,9 posto (215.000 polica), a premija osiguranja povećana je za 13 posto (24,6 milijuna eura).

Kako dostići Europu? Osiguravatelji uvjereni da znaju receptIako se tržište osiguranja u Hrvatskoj nastavlja uspješno razvijati, ona i dalje zaostaje za razvijenijim zemljama, upozoravaju osiguravatelji.
U usporedbi s Europom, ukupna premija po stanovniku u EU-u iznosi 2093 eura, a u Hrvatskoj 435 eura, gledano po vrstama osiguranja prosječna premija iznosi:

osiguranje imovine: EU 193 eura, Hrvatska 67 euraživotno osiguranje: EU 1132 eura, Hrvatska: 98 eurazdravstveno osiguranje: EU 279 eura, Hrvatska 27 euraPodaci pokazuju nedostatnost svih vrsta osiguranja u odnosu na druge zemlje EU-a, stoga je važno podizati svijest građana o nužnosti osiguranja, posebice osiguranja imovine, odnosno osiguranja od požara, potresa, poplava i ostalih opasnosti te životnog i zdravstvenog osiguranja, ističu u Udruženju osiguravatelja pri HGK-u.

U Hrvatskom uredu za osiguranje uvjereni su da će se podizanjem razine financijske pismenosti i posebno jačanjem svijesti građana o potrebi da preuzmu veću vlastitu odgovornost za svoju imovinu i zdravlje, trend dostizanja EU prosjeka ipak uskoro ubrzati.

(IZVOR: www.dnevnik.hr)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI