Nekoliko tvrtki Envera Moralića su u propadanju, što se događa sa ʺspasiteljem Slavonijeʺ?

Požežanka i E. Moralić
(FOTO: kutjevo.com)

4.8.2019. | 18:33 | telegram.hr
IZVOR: Telegram.hr
Pregleda: 13548

Jedan od najbogatijih ljudi u Hrvatskoj, Enver Moralić, bio je sinonim za opravak Slavonije u gospodarskom smislu, no u zadnjih desetak dana mogli smo pročitati kako su se zatvorile čak dvije tvrtke u njegovom vlasništvu.

Radi se o Požežanki d.o.o. s 55-godišnjom tradicijom proizvodnje kruha koja je u vlasništvu Kutjeva d.d. te o elitnom restoranu Muzej okusa u Osijeku čiji je vlasnik tvrtka Patrinus, također u Moralićevu vlasništvu.

"Muzej okusa pompozno je otvoren u prosincu 2016., na otvorenju su među ostalima bili premijer Andrej Plenković i sad već bivša, nedavno smijenjena ministrica Gabrijela Žalac. Ubrzo, restoran Muzej okusa dospio je na listu 55 restorana u Hrvatskoj s Michelinovom preporukom. Prošlog mjeseca je zatvoren, pod izlikom da je riječ o kolektivnom godišnjem odmoru", piše Telegram.hr


TVRTKA JE U BLOKADI VEĆ 130 DANA


No, stvarnost je, doznajemo, drugačija. Tvrtka Patrinus, u čijem je okrilju djelovao Muzej okusa, a koja je u vlasništvu Envera Moralića i njegovog rođaka Damira Pejakovića, u blokadi je već 130 dana. Prema neslužbenim informacijama dug je oko 600 tisuća kuna, u što treba ubrojiti i neisplaćene plaće zaposlenicima. U razgovoru za Telegram Pejaković je priznao da je tvrtka Patrinus blokirana, no kaže, nakon godišnjeg odmora morat će ”sjesti s Enverom Moralićem” i dogovoriti se kako dalje.

Objašnjava da su veliki porezi, prirezi, najam i raznorazna davanja (ističe da samo za spomeničku rentu godišnje plaćaju 40 tisuća kuna), doveli do gubitka u poslovanju. Ponavlja: o sudbini tvrtke Patrinus sve će se riješiti dogovorom s drugim vlasnikom, Moralićem.

KUTJEVO SE VRAĆA SVOM IZVORNOM BIZNISU

Enver Moralić, pak, u kratkom razgovoru za Telegram kaže kako je sve u rukama Pejakovića, koji je ujedno i direktor Patrinusa. Veli da je Muzej okusa stvarao gubitke, a na pitanje o zatvaranju pekare u Požegi, koja je uslijedila samo godinu dana nakon zatvaranja Mesne industrije Papuk, također u sastavu Kutjeva, kaže kako se ta tvrtka – Kutjevo d.d. – okreće svom korbiznisu: proizvodnji vina i sjemenarstvu. I mesna industrija, kaže Moralić, kao i prije neki dan zatvorena pekara, bila je u velikim gubitcima, pa su odlučili staviti ključ u bravu.

Novi predsjednik uprave Moralićevog Kutjeva d. d., Zlatko Romić, koji je nedavno zamijenio Josipa Ređu, tvrdi za Telegram isto što i Moralić: Kutjevo želi razvijati svoju temeljnu djelatnost, prije svega vinarstvo (imaju oko 2.300 hektara vinograda), pa se postupno rješavanju proizvodnje koja tu ne spada i koja donosi gubitke.

Tako je zatvorena i farma tovne junadi Ivanin Dvor (pričalo se da je za njenu kupnju bila zainteresirana obitelj saborskog zastupnika Franje Lucića), mlin, te tvornica stočne hrane. “Na tržištu kruha pojavili su se novi igrači, nismo mogli pratiti tehnologiju. Veliki tržni lanci sami peku kruh, menze koje smo ranije snabdijevali zatvaraju se i sve je to dovelo do gubitaka”, objašnjava Romić, odnedavno predsjednik uprave Kutjeva.

KUTJEVO JE TREBALO PREPORODITI ŽUPANIJU

U Požegi se, međutim, može čuti kako je razlog odlaska donedavnog predsjednika uprave Josipa Ređe, kojeg se hvalilo kao uspješnog poduzetnika i zaslužnog za poslovni uspjeh Kutjeva (u prošloj godini Kutjevo d.d., imalo je dobit od 6,2 milijuna kuna) bilo njegovo neslaganje sa zatvaranjem pojedinih djelatnosti. No, očito, prevagnulo je mišljenje vlasnika, Envera Moralića, koji nije želio prelijevati novac u neprofitabilne proizvodnje, ocijenivši kako ih je nemoguće spasiti.

Piljenje ”suhih grana” Kutjeva, međutim, stvara probleme gospodarstvu Požeško-slavonske županije kojem i inače ne cvjetaju ruže. Kad je Enver Moralić 2003. kupio Kutjevo, sa svim djelatnostima koje je taj poljoprivredno-prehrambeni gigant imao, očekivalo se da će preporoditi taj kraj. U Kutjevu je bilo zaposleno 700 radnika i uz njega vezano još oko 1.300 kooperanata.

Sve donedavno, još prije tri godine (2016.) – u vrijeme kada je predsjednik uprave bio Mladen Pavić, bivši glasnogovornik nekadašnjeg ministra poljoprivrede Petra Čobankovića, potom Vlade dok je na čelu bila Jadranka Kosor, pa jedno vrijeme savjetnik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović – iz Kutjeva su stizali vrlo optimistične najave. Pavić je govorio kako Kutjevu namjerava vratiti ”staru slavu” i pretvoriti u tvrtku koja će biti motor razvoja ne samo vinogradarstva, već i ratarstva, stočarstava i proizvodnje hrane. Međutim, od tada je krenulo zatvaranje jedne po jedne djelatnosti.

HOĆE LI SPASITI NEKAD NAJBOLJI RESTORAN?

Tako danas stanovnici požeško-slavonske županije, s obzirom na to da je prošle godine zatvorena Mesna industrija Papuk koja je imala i klaonicu, više ne mogu uslužno klati stoku u svojoj županiji, već moraju odlaziti u druge (uglavnom Brodsko-posavsku), što im čini dodatne troškove.

Što se pak tiče sudbine elitnog restorana Muzej okusa u Osijeku, koji je 2017. ocijenjen najboljim restoranom na području Slavonije i Podunavlja te je ušao na listu Michelinovih preporuka, poznavatelji prilika u Kutjevu d.d. procjenjuju kako će Moralić odriješiti kesu za spas tvrtke Patrinus (koju, kako smo rekli, vodi zajedno sa svojim rođakom Pejakovićem, jedno vrijeme i članom uprave Kutjeva).

No, iz onoga što je Telegramu rekao Moralić, on je sklon sudbinu tvrtke prepustiti isključivo Pejakoviću. S blokadom od 130 dana i priličnim dugovima, Muzej okusa lako bi, ne bude li financijske injekcije jednog od vlasnika tvrtke Patrinus, Envera Moralića, mogao završiti u muzeju.

TEKST: www.telegram.hr

 

 


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Izlazite li na glasanje u srijedu, 17.4.2024.?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI