Međunarodni istraživački dan za učenike prvi puta u Požegi

Gimnazija Požega
(FOTO: srednja.hr)

19.2.2018. | 09:07 | M.B.
IZVOR: Gimnazija Požega
Pregleda: 2049

Međunarodni istraživački dan učenika pruža jedinstvenu priliku da učenici srednjih škola budu znanstvenici za jedan dan. Učenici u dobi od 16 do 19 godina u zemaljama širom svijeta pozvani su na jedan dan u obližnja sveučilišta ili istraživačke centre kako bi sudjelovali u autentičnom istraživačkom procesu.

Slušaju predavanja aktivnih znanstvenika kako bi dobili uvid u teme i metode fundamentalnih istraživanja iz područja fizike elementarnih čestica. Tako pripremljeni, učenici sami provode mjerenja na stvarnim podacima prikupljenim u eksperimentima (ALICE, ATLAS, CMS, LHCb) na najvećem akceleratoru na svijetu “Large Hadron Collider” (LHC) na CERN-u (Europski laboratorij za fiziku elementarnih čestica). Na kraju svakog dana, do pet učeničkih grupa iz različitih gradova diljem svijeta pridruže se video konferenciji s CERN-om kako bi raspravili svoje rezultate i kombinaciju njihovih zajedničkih rezultata.

U autentičnoj atmosferi đaci stječu uvid u međunarodnu organizaciju modernih istraživanja, a istovremeno i uče o subatomskim česticama kroz lako razumljive prezentacije fizičara direktno uključenih u istraživanja.



Svojim jedinstvenim pristupom međunarodni učenički dan ostvaruje različite ciljeve:
• povezati škole i istraživačke institucije
• premostiti jaz između znanstvenog obrazovanja u školi i suvremenih znanstvenih istraživanja
• potaknuti zanimanje za znanost
• poboljšati razumijevanje znanostvenog rada i znanstvenih istraživanja
• pokazati proces znanstvenog istraživanja
• pružiti atraktivnu priliku učenicima da dobiju iz prve ruke uvid u suvremena istraživanja iz fizike


Ove godine u periodu od 15. veljače do 28. ožujka 2018. godine oko 13 000 učenika posjetit će 215 obližnjih sveučilišta i sudjelovati u istraživačkom danu za učenike iz područja fizike elementarnih čestica.

U Splitu na FESB-u će se u ponedjeljak 19. veljače od 9:00 do 17:00 održati ”Međunarodni istraživački dan učenika” za pedesetak splitskih srednjoškolaca. Učenici će analizirati produkte sudara elementarnih čestica ubrzanih gotovo do brzine svjetlosti u 27 kilometara dugom kružnom LHC akceleratoru i putem video konferencije zajedno ih interpretirati s znanstvenicima na CERN-u i đacima u Firenci i Istanbulu. Zanimljivo je da đaci u podacima koje analiziraju mogu ponovo otkriti Higgsov bozon.


U pripremi i organizaciji “Međunarodnog istraživačkog dana za učenike” sudjeluju znanstvenici s FESB-a, Nikola Godinović, Damir Lelas, Ivica Puljak, Dunja Polić, Toni Šćulac, Darko Zarić, i Marko Kovač (PMF – Split) u suradnji s prof. Tamara Pavlović iz III gimnazije u Splitu.

Tijekom veljače ožujka međunarodni istraživački dan učenika održat će se i u Dubrovniku, Požegi, Osijek, Varaždinu i Zagrebu.


Po prvi puta “Međunarodni istraživački dan učenika” (7. ožujka 2018.) održati će se i u Mostaru uz pomoć znanstvenika s FESB-a a u suradnji s kolegicom Antonijom Bošnjak s Fakultet strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru koji će ugostiti učenike Gimnazije fra Grgo Martić i njihovu profesoricu fizike Mateu Doko.

Glavi koordinator ʺInternational Masterclassesʺ je dr. Uta Bellow, Technical University Dresden, u uskoj suradnji s programom QuarkNet i ʺInternational Particle Outrach Groupʺ (IPPOG). IPPOG je neovisni odbor predstavnika država uključenih u istraživanja na CERN-u. Zadaća IPPOG odbora je učiniti fiziku elementarnih četica dostupniju široj javnosti.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI