Katolička osnovna škola Požega uključila se u program međunarodnih Eko - škola


(FOTO: Katolička osnovna škola)

17.6.2021. | 07:11 | D.R.
IZVOR: Katolička škola Požega
Pregleda: 1982

Krajem školske godine 2020. /2021. Katolička osnovna škola u Požegi s ravnateljem Franom
Barišićem uključuje se u međunarodni program Eko- škole pod vodstvom učiteljice Lucije Perković
uz suradnju pedagoginje Draženke Rotim.

Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavihodgojno-obrazovnih ustanova (dječji vrtići, osnovne i srednje škole, učenički domovi, škole za djecu sposebnim potrebama i fakulteti). Međunarodni voditelj i koordinator programa Eko-škole  je Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Envirnomental Education (FEE), a koordinator programa u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa naša.

Cilj uključivanja Katoličke OŠ i provođenja programa jest ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u
sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i u svakodnevni život i rad učenika, učitelja, roditelja, administrativnog i tehničkog osoblja škole kao i cjelokupne naše zajednice kako bismo svi zajedno postali osjetljiviji na pitanja okoliša i  postali osvješteniji za donošenje racionalnih odluka o razvitku društva u budućnosti. Svaka škola koja se uključuje u sustav međunarodnih Eko-škola treba provesti program kroz sedam zadanih koraka: Rad Eko-odbora škole, Ocjenjivanje stanja okoliša, Izrada Plana djelovanja, Praćenje stanja i ocjenjivanje, Rad kroz nastavni plan i program, Obavješćivanje javnosti i
uključivanje medija i Eko-kodeks škole.


Učenici su započeli svoje Eko - aktivnosti obilježavanjem Svjetskog dana voda, 22. ožujka, kojim se
želi skrenuti pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode. Nakon gledanja edukativnog
filma o važnosti i pravilnoj uporabi vode, iznosili svoje dojmove te ih prenijeli na papir. Na papirnate
kapljice vode ispisivali su poruke zašto je voda važna, kome je potrebna, kako se prema njoj moramo
odnositi, za što sve vodu koristimo. Crtanjem, pisanjem, pjevanjem i šetnjom uz vodu, podsjetili su
sebe i sve nas koliko nam je voda važna.




Potom je uoči Dana planeta Zemlje, 22. travnja, školska grupa Ekoškolci, predvođena pedagoginjom
Rotim, izašla tek nekoliko koraka izvan školskog prostora i otišla na Stari grad. Proučili su eko situaciju i pokupili smeće sa staze i uz nju. Kao mali čuvari prirode zaključili su da stanje i nije tako strašno kakvim se moglo očekivati, (napunili su jednu manju vreću), no daleko od toga da ga je eko patrola ocijenila izvrsnim. Učenici su prošetali, uživali na svježem zraku, istražili nepoznate stazice i učinili ih ljepšim i čišćim. To je jedna u nizu eko akcija pred njima, jer čineći male korake streme velikim rezultatima. Zamolili su zaštitnika Katoličke OŠ, sv. Josipa i zaštitnika prirode, sv. Franju da Katoličku OŠ, a osobito članove eko grupe, prate na tom putu.

Inače povodom Dana planeta Zemlje čitava škola imala je projektni dan kojim su raznim aktivnostima
obilježili taj važan datum: sadili cvijeće u reciklirane teglice, pripremili eko predstavu, snimali videa i gledali filmove s porukama očuvanja prirode, proučavali zagađenost (zemlje, zraka, vode, hrane i svega što nas okružuje, što jedemo i udišemo..) , reciklirali odbačeni papir i dr.



U svibnju su školski Super eko vrtlari 3.b razreda s pedagoginjom i učiteljicom Perković nekoliko dana uređivali mali vrt u dvorištu iza Škole. Marljivo su odvajali korov, veliko kamenje potrebno za
cvjetnjak – kamenjar, pripremali sadnice te uređivali reciklirane gume za sadnju cvijeća. Tu ljepotu za
dušu i odmor, mali park školskog dvorišta, osmislila je i pomogla u realizaciji nastavnica Mirna Puđa.
Uređen je puteljak koji vodi do klupa ispod drva graba i javora, uz puteljak zasađene mirisne lavande,
a u kamenjaru i gumama, trajnice i opojni karanfili. Sve su to brižljivo sadili i zalijevali naši mali vrtlari,
uz pomoć domara i spremačica, pa se obvezali kako će sa zadovoljstvom brinuti o vrtu. S malo truda i puno ljubavi stvoreno je mjesto za prošetati, promisliti, pomoliti se i primiti dah Božje ljubavi.



Čitava Škola uključila se u projekt „Plastičnim čepovima do skupih lijekova“ kojega je pokrenula Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske sa sjedištem u Čakovcu. Naime, sakupljajući plastične čepove činimo dobro za okoliš, a ujedno činimo i hvalevrijedno humanitarno djelo jer reciklažom plastičnih čepova UOLL sufinancira nabavu skupih lijekova za oboljele od malignih bolesti. Sakupljaju se plastične čepovi od: sokova, vode, mlijeka, jogurta, ulja, octa, kečapa, majoneze, kave, kinder jaja, piva, šampona, kreme, paste za zube, omekšivača, deterdženata, dezodoransa …



U školi postoje spremnici i kutije za razvrstavanje otpada po razredima ( papir, plastika, biootpad,
boce, čepovi.. )

Stoga je eko patrola Ekoškolaca nedavno obišla je učionice od prvog do četvrtog razreda te utvrdila
preliminarno stanje razvrstavanja otpada na papir, plastiku, čepove i biootpad. Isto tako, uzela je u obzir i urednost te uređenost svake od učionica.

Učenici četvrtog razreda otišli su korak dalje te razvrstavaju i metal, limenke i baterije. Učitelji Katoličke OŠ u Požegi zajedno s učenicima svakodnevno uljepšavaju svoj životni prostor, ali uvijek ima mjesta za napredak, osobito po pitanju razvrstavanja otpada. Osim ljepote u očima promatrača, ljepota je i u brizi i u razvrstavanju i u očuvanju prirode koju je Bog tako krasnom stvorio.





Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI