Jedan slavonski grad i službeno izgubio 7000 stanovnika u posljednjih 10 godina

Iseljavanje
(FOTO: narodni.hr)

12.12.2019. | 09:44 | osijek031.com
IZVOR: osijek031.com
Pregleda: 7297

Državni zavod za statistiku objavio je najnovije podatke o broju stanovnika u Hrvatskoj te o iseljavanju stanovništva i migracijskim trendovima u razdoblju od 2008. do 2018. godine.

Gledano na razini cijele države, Hrvatska je u predmetnom razdoblju, uslijed iseljavanja i negativne demografske slike, službeno izgubila oko 233.000 stanovnika, odnosno nešto više od 5% ukupne populacije.

Podaci DZS-a o iseljavanju pokazuju da stanovništvo ne odlazi samo iz nerazvijenih i ruralnih krajeva, već i iz velikih gradova i županijskih središta koja su tradicionalno privlačila stanovništvo iz manjih mjesta.


Kada je riječ o velikim gradovima s najvećim gubitkom stanovništva, suprotno očekivanjima Osijek nije na prvom mjestu. Tu neslavnu top listu predvodi Rijeka koja je u tih deset godina izgubila nešto više od 14.000 stanovnika, slijedi Split s minusom od desetak tisuća, dok je Osijek treći sa 6.838 iseljenih stanovnika.


Da je situacija u Slavoniji ipak najteža, svjedoči podatak da su među prvih deset gradova s najvećim iseljavanjem još i Slavonski Brod, Vukovar, Požega i Đakovo, dakle polovica top 10.

Kada se promatraju relativni pokazatelji, odnosno brojke u postotcima, situacija je slična utoliko što se istih pet slavonskih gradova nalazi među prvih deset. Neslavni šampion je Vukovar, koji je u zadnjem desetljeću izgubio petinu stanovništva (oko 21%), dok je Osijek zauzeo deveto mjesto s minusom od 6,3% stanovnika.

Ako govorimo o županijama, jedino je u plusu Istarska županija, i to s minimalnim rastom, dok sve ostale bilježe pad stanovništva. Dobra vijest za Osječko-baranjsku županiju je u tome što se ne nalazi među prvih deset ni u kategoriji apsolutnih ni relativnih brojeva.

Ipak, to još uvijek nije razlog za optimizam. Svi podaci upućuju na to da se iseljavanje nastavlja premda nešto manjim intenzitetom nego prethodnih godina, sve je manje novorođene djece a sve više umrlih, a treba imati na umu i to da DZS uzima u obzir samo osobe koje su službeno odjavile mjesto prebivališta, dok najveći broj iseljenih to nije učinio. Stoga je mudro zapitati jesu li gore navedene brojke ipak samo vrh sante leda koje kriju daleko dramatičnije stanje u državi.

Izvor: http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=80771#ixzz67sd4CdsF


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI