100 MILJA ISTRE
(FOTO: 3sporta.com)

11.04.2017. | M.M/3sporta.com/
Pregleda: 8503

Ovaj je vikend u Istri održano peto izdanje prve hrvatske ultra trail utrke 100 milja Istre. Na utrkama je sudjelovalo više od 1.300 sudionika iz 37 država svijeta, a ona najduža je dio svjetske lige ultra trail utrka, UTWT, koju čine 22 elitne svjetske trail utrke. Utrke su prolazile najljepšim dijelovima najvećeg hrvatskog poluotoka – od Labina preko Učke, Ćićarije i brojnih srednjovjekovnih gradića do cilja u Umagu. Donosimo rezultate!

Najdulja je trka donijela i najveće iznenađenje – Amerikanac Dylan Bowman pobijedio je srušivši dosadašnji rekord za skoro dva sata. Istrčao je 170 kilometara sa 7.120 metara visinske razlike za nevjerojatnih 17:51:50 (tempo 6:18 min/km).

Valja napomenuti da su i drugoplasirani i trećeplasirani trkač bili brži od dosadašnjeg rekorda – drugo mjesto pripalo je Talijanu Olivieru Bosatelli koji je u cilj stigao za 18:54:31, a treće Paulu Giblin iz Škotske i vremenu 19:21:56, 48 minuta brže od prošle godine postavljenog rekorda. Najbolje plasirani Hrvat je Vedran Rzaunek koji je osvojio 11. mjesto s vremenom 22:43:21.

Rekord je pao i u ženskoj konkurenciji – Talijanka Francesca Canepa uvjerljivo je pobijedila treću godinu zaredom i s vremenom 23:34:27 za 5 minuta i 20 sekundi popravila rekord koji je postavila 2015. godine. Drugo mjesto pripalo je Alenki Pavc iz susjedne Slovenije koja je 100-miljericu završila za 23:52:58, dok je treće osvojila Ulrike Striednig iz Austrije s vremenom 25:07:21. Naša najbolja trkačica Maja Marukić trčala je 28:44:40 i time zauzela 10. mjesto te srušila ženski Hrvatski rekord na 100 milja.

Druga je utrka ove godine imala malo izmijenjenu stazu, a iznosila je 108 km uz 4.470 m visinske razlike. Slovenac Marjan Zupančič trčao je 11:38:36 i time zaslužio najsjajniju medalju. Drugo mjesto osvojio je Francuz Clément Barret za vrijeme 11:55:28, a treće Piotr Choros koji je ciljnu liniju prešao nakon 12:35:27. Najbrži domaći trkač na stotki je Tomislav Marinović, 14:45:54.

Ženska utrka bila je vrlo napeta – prve tri trkačice stigle su unutar 12 minuta. Pobjedu je odnijela Amerikanka Elisaveta Ershova – od Lovrana do Umaga stigla je za 14:24:32. Drugo i treće mjesto osvojile su naše odlične trail trkačice: Darija Bostjančić drugo s vremenom 14:30:15, a Mirjana Kolac treće prešavši 108 km za 14:36:12.

3.Igor Yovanovitch Gil (ESP) – 3:27:38

Cijeli je događaj tradicionalno bio vrlo dobro i profesionalno organiziran, a staze iznimno lijepe i tehnički zahtjevne. Iz godine u godinu 100 milja Istre postaje sve brojnija, a uvrštavanje u Ultra Trail World Tour privlači sve više elitnih trkača pa se veselimo svemu što dolazi u narednim godinama.

Svim trkačima i trkačicama na odličnim rezultatima, brojnim rekordima i istrčanim dužinama!

Izlazite li na glasanje u srijedu, 17.4.2024.?