Aparatići pomažu gluhoj djeci da se lakše integriraju u društvo

Ivan Bulaja učenik je OŠ Mladost u Jakšiću
(FOTO: Aleksandar Grlić)

31.10.2013. | Aleksandar Grlić
Pregleda: 5299

Udruga gluhih i nagluhih osoba Požege ugostila je na jučerašnjoj tribini Jasnu Gadžić, logopedinju i surdologinju koja je prisutnim roditeljima i djeci oštećenog sluha i ostalim zainteresiranima govorila o važnosti rane dijagnoze i rehabilitaciji djece uz pomoć slušnih pomagala koja omogućavaju puno bolju integraciju u društvo od znakovnog jezika i korištenja tumača.

- Ova djeca tu toliko integrirala u škole da naš posao nastavljaju neki drugi ljudi, ne treba im tumač. To je prava integracija. Nisu sva djeca u jednakoj poziciji. Oni koji kasnije krenu samo su djelomično integrirani. Oni koji znaju samo znakovni jezik, nisu uopće integrirani. Možemo mi pričati što god hoćemo, oni trebaju asistenta, to nije integracija - rekla je Jasna Gadžić.




Na tribinu su došle Sara i Paula Dautović sa svojim roditeljima Ivanom i Ankom. Sara ima umjetnu pužnicu dok Paula ima 30 posto sluha pa koristi slušni aparat. Pohađaju peti i četvrti razred područne škole u Gunjevcima. Tu je i Ivan Bulaja, učenik drugog razreda Osnovne škole Mladost u Jakšiću koji je sa svojom mamom Željkom. Oni su izvrstan primjer kako treba što ranije krenuti u rehabilitaciju. Pomagala zahtijevaju prilagodbu, djeca se ponovno programiraju, uče najkraće oblike govora, riječi koje se često upotrebljavaju. Moraju učiti slušati da bi mogli govoriti, a jako je važno da u to bude uključena cijela obitelj i okolina.


- Dosta je savladao gradivo u školi, sve razumije i rješava. Primijetili smo problem sa sluhom s navršene tri godine. Tu su nam u Požegi rekli da su u pitanju krajnici, a u Slavonskom Brodu smo doznali da je sluh u pitanju. Presretna sam jer se uključio u ovaj program, da ne mora ići daleko u školu. Normalno se druži s ostalom djecom i svi ga prihvaćaju. Priča normalno, a ne ne rukama jer nikad ni nije naučio znakovni jezik. Matematiku riješi ponekad bolje nego ostala djeca, voli nogomet i nema problema sa slušnim aparatićem jer ga ostala djeca paze. Mora inače jako paziti na njega jer košta 25.000 eura, a dobili smo ga preko HZZO-a - kaže Željka Bulaja.



- Prošla sam s vrlo dobrim uspjehom. Volim se predmete, ali najviše hrvatski jezik. Imam puno prijatelja, svi su mi jako dobri, ne bi nekoga izdvojila - kaže stidljivo Paula Dautović.

- Uz pomoć tete Jasne su jako napredovale. Kad je Paula krenula u prvi razred, slabo se služila govorom. Njezin je cijeli razred naučio dvoručnu abecedu, godinu-dvije su svi pričali tako. Kaže Anka Dautović.

- Na području naše županije imamo 100 članova, od toga je 16 djece oštećena sluha, a 12 djece je uključeno u redovni obrazovni program. Sva djeca u osnovnim školama imaju osiguranog asistenta. Najveći problem je komunikacija, a nakon toga zapošljavanje. Ima malo socijalno osviještenih poslodavaca. Preko Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom mogu se ostvariti poticaji za zapošljavanje, zdravstveno osiguranje i povrat od države za beneficirani radni staž, no samo šest naših članova je zaposleno - rekla je Ivana Kuraja, tajnica Udruge gluhih i nagluhih osoba Požege.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI