I u prvom mjesecu 2021. rasle cijene hrane, kukuruz prednjači

kukuruz
(FOTO: deposit photos)

7.2.2021. | 12:39 | Agroklub
IZVOR: agroklub.com
Pregleda: 1878

Globalne cijene hrane ponovno su porasle u siječnju ove godine i to osmi mjesec za redom. Kako je izvijestila UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu (FAO) dostigle su najvišu vrijednost još od srpnja 2014. godine.

Tako je indeks vrijednosti košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao za 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 113,3 boda. Prema ovoj organizaciji, najveći skok je zabilježen kod žitarica, šećera i biljnih ulja.

Skočile cijene kukuruzaCijene žitarica su u prosjeku porasle za 7,1 posto u odnosu na prosinac, a najveći rast je zabilježen kod kukuruza i to za 11,2 u siječnju, što je čak 42,3 posto više od istog razdoblja prošle godine. Kao glavni razlog FAO navodi niže procjene proizvodnje i zaliha u SAD-u, veliki uvoz Kine, sušu u Južnoj Americi te privremenu obustavu izvoza iz Argentine.


Porasle su i za ječam i to za 6,9 te pšenice za 6,8 posto zbog zabrane izvoza iz Rusije.


Za biljno ulje su također nastavile rasti, skočivši za 5,8 posto, a osmi uzastopni mjesečni rast indeksa uglavnom su održale cijene palminog, sojinog i suncokretovog ulja.

Što se tiče mliječnih proizvoda, njihove su vrijednosti porasle za 1,6 posto, izazvane velikom kupnjom Kine uoči nadolazećih novogodišnjih praznika. Međutim, cijene sira su blago pale zbog ograničene prodaje u Europi zajedno sa zalihama u SAD-u.

Vrijednost peradi predvođena uvozom iz BrazilaTržišna vrijednost mesa rasla je za jedan posto, predvođena uvozom peradi, pogotovo iz Brazila zbog izbijanja ptičje gripe koja je omela izvoz iz nekoliko europskih zemalja. Unatoč visokoj razini kupnje od strane Kine uoči tamošnje proslave Nove godine, cijene goveđeg i svinjskog mesa porasle su tek neznatno, budući da su globalne zalihe zadovoljavajuće i mogu zadovoljiti potražnju. Cijene ovčjeg mesa stabilne su četvrti mjesec zaredom. 

Cijene šećera su porasle za čak 8,1 posto, a razlog tomu je pogoršanje perspektiva usjeva u Europskoj uniji, Rusiji i Tajlandu kao i suša u Južnoj Americi. Tome su pridonijeli i rast cijena sirove nafte i jačanje brazilske valute u odnosu na američki dolar, što obično utječe na pošiljke iz Brazila, inače najvećeg izvoznika šećera.

izvor: www.agroklub.com


VIŠE NA TEMU:
HRANA
CIJENE
RAST
KUKURUZ

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI