Husse otkriva: 10 savjeta za brigu o starijim psima

Husse hrana za pse
(FOTO: promo)

2.11.2021. | 18:33 | Promo
Pregleda: 2283

Kada svog psa počinjemo smatrati starim?

Pse smatramo starijima onda kada uđu u završnu trećinu svog očekivanog životnog vijeka što ovisi o pasmini. Kod većih pasmina je to najčešće razdoblje između pete i šeste godine, dok kod manjih pasmina oko njihove devete godine života. Budući da su stariji psi osjetljiviji i podložniji bolestima i metaboličkim promjenama Husse (https://croatia.husse.com/ - link za hipervezu) vam donosi 10 korisnih savjeta kako je prilagođenom i uravnoteženom hranidbom, veterinarskom i kućnom njegom moguće usporiti ili spriječiti njihovo napredovanje. 




1. ULOGA VLAKANA U HRANIDBI STARIJIH PASA


Stariji psi često imaju problema sa žvakanjem, manjkom apetita, pretilošću ili probavnim smetnjama. Kako bismo to prevenirali potrebno je takvim životinjama prilagoditi prehranu koja bi zadovoljavala njihove nutritivne potrebe. Hrana treba sadržavati više vlakana, kondroitin i glukozamin i Omega-3 i Omega-6 masne kiseline, a ujedno i niži postotak masti radi kontrole tjelesne težine.

Vlakna su važna za održavanje optimalne mikroflore crijeva u pasa, a ujedno i za konzistenciju izmeta. Dijele se na topiva vlakna koja privlače šećere i masnoće iz hrane (ječam, zob, psyllium…) i netopiva vlakna koja potiču pražnjenje i čuvaju zdravlje probavnog sustava (pšenica, kukuruz, orašasti plodovi…). 

Birajte hranu za starije pse koja je svojim sastavom prilagožena osnovnim potrebama i dobi vašeg psa.



2. BOLJA POKRETLJIVOST ZGLOBOVA

Stariji psi, posebice velike i gigantske pasmine, su manje aktivni i podložniji pretilosti te se posljedično mogu javiti i problemi s kretanjem uzrokovani bolestima poput osteoartritisa, artroza, displazija. U očuvanju zdravlja zglobova i kostiju značajnu ulogu ima kombinacija kondroitin-sulfata i glukozamina. Radi se o prirodnim komponentama hrskavice koje poboljšavaju stanje zglobova, a samim time omogućuju bolju pokretljivost zglobova. Uvrstite dodatke prehrani 
 
3. SJAJNA DLAKA, IZVOR ENERGIJE, ZAŠTITA IMUNOSNOG SUSTAVA

Omega-3 i Omega-6 masne kiseline su od vitalne važnosti za održavanje i funkciju mnogih tkiva i organa pogotovo mozga, kože, dlake i imunosnog sustava, a ujedno imaju i protuupalni učinak. Koriste se kao dodatci prehrani, a najčešći izvor su ribe poput lososa i tune.


 
4. REDOVITOM HIGIJENOM DO ZDRAVOG OSMIJEHA

Jedni od najčešćih problema usne šupljine u pasa su gingivitis, periodontitis, plak i zubni kamenac. Prvi korak u održavanju zdravlja usne šupljine je dobro izbalansirani suhi obrok, a davanjem poslastica i četkanjem zubi se može smanjiti rizik od problema sa zubima i pridonijeti uklanjanju naslaga i smanjenju nakupina kamenca. Pritom moramo paziti da poslastice ne zauzimaju više od 10% od ukupnog unosa hrane.

Održavanje dentalne higijene je jako bitno za sve ljubimce, a posebno starije pse. Redovito četkanje i profesionalno čišćenje zubi prevenira bolne zdravstvene probleme zubi i desnih.
 
5. KRATKE ŠETNJE ZA ODRŽAVANJE AKTIVNOSTI

Kod starijih pasa umjereno kretanje i lagane vježbe su od izrazite važnosti jer na taj način je moguće održavati kvalitetu i tonus mišića koji naposljetku mogu rasteretiti zglobove i reducirati potencijalne probleme vezane uz dob i pasminu. Istrčavanje, duže šetnje, hodanje uz i niz stepenice treba maksimalno reducirati. Voditi psa u kratke šetnje i nadgledati disanje i hod. Stimulirajuće igračke poput zagonetki za hranu pomažu psu da se zabavi, ali i održi mentalno zdravlje.

6. ODRŽAVANJE MENTALNOG ZDRAVLJA KROZ IGRU

Dosada može biti glavni neprijatelj mentalnog zdravlja stoga je potrebno vašem ljubimcu osigurati zanimaciju najčešće u vidu igračaka. Osigurajte im igračke koje će im pobuditi interes i stimulirati mozak poput tzv. stimulirajućih igračaka sa skrivenom nagradom.

7. SENIOZIRAJTE SVOJ DOM

Prilagodite životno okruženje vašem ljubimcu i time mu olakšajte boravak i spriječite dodatne probleme. Mjesto na kojem pas spava treba biti lako dostupno, bez skakanja i penjanja. Grijani kreveti poboljšavaju cirkulaciju te mogu smiriti bolne zglobove. Hranu i vodu držite na mjestima do kojih mogu lako doći, a ne klizajuće površine će spriječiti pad i pomoći starijem ljubimcu da lakše ustaje i hoda. Svojim ljubimcima osigurajte okruženje koje im neće dodatno štetiti zdravlju već će im boravak učiniti lakšim i bezbolnijim.

8. IZBJEGAVAJTE STRES

Pokušajte izbjeći bilo kakve okidače stresa jer mogu naštetiti zdravlju ili pogoršati već postojeće probleme. Svaku prilagodbu nastojite uvoditi postepeno. Ako primjetite da vaš ljubimac pati od stresa, postoje dodaci prehrani koji doprinose neutraliziranju hormona koji se oslobađaju strahom, stresom i uzbuđenjem.

9. ČEŠĆI PREGLEDI I INTENZIVNIJA NJEGA

Stariji psi će trebati dodatne pretrage krvi, zubarsku njegu i preglede. Uz to, mnoge pasmine imaju predispozicije za određene bolesti, uključujući artritis, displaziju kuka, rak i dijabetes. Rano otkrivanje može pomoći otkriti bolesti prije nego što postanu glavni problemi. Odvedite psa najmanje 2 puta godišnje na veterinarski pregled.

Obratite pažnju na svaku promjenu. To podrazumijeva promjene u ponašanju i zdravlju psa (promjena apetita, debljanje, gubitak na težini, pojava kvržica ili kvrga).

10. PRETILOST / MRŠAVLJENJE

Povećan kalorijski unos može rezultirati povećanjem tjelesne mase i, na kraju, pretilošću. Svako povećanje tjelesne mase iznad 10% treba dijagnostički obraditi i otkriti njegov uzrok. Osim same hranidbe, u obzir treba uzeti i apetit, tjelesnu aktivnost, neurološke poremećaje ili opću slabost.

Gubitak tjelesne mase može nastati prilikom neuravnotežene prehrane, nepravilnog ritma i režima hranjenja te odbijanja hrane. Razne bolesti također mogu dovesti do smanjenog apetita životinje i posljedično do gubitka tjelesne mase životinja.

U svakoj dobi ljubimac zahtijeva posebnu njegu, a pas u starijoj životnoj dobi prolazi razne promjene koje znatno utječu na kvalitetu njegova života te im je potrebno posvetiti više pažnje i vremena. Vaš stariji pas je član vaše obitelji, odnosite se prema njemu kao starijem članu vaše obitelji kojem je potrebno puno strpljenja i ljubavi.

Husse se bavi nutricionizmom i nutricionističkim istraživanjem od 1987. godine te posebnu pozornost posvećuje hranidbi pasa, mačaka i konja. Nudi visokokvalitetnu hranu koja je proizvedena prema tradicionalnoj, skandinavskoj recepturi, a u svojoj ponudi ima dodatke prehrani i igračke od prirodnih materijala koji čuvaju zdravlje vašeg ljubimca, ali i sam okoliš.

Husse veterinari i nutricionisti svojim znanjem i iskustvom stoje na raspolaganju vlasnicima kućnih ljubimaca birajući hranidbu prema dobi, težini, aktivnosti i zdravstvenom stanju pojedine jedinke.

Husse nutricionisti se vode tim da ne postoji hranidba prilagođena određenoj pasmini već samo hranidba prilagođena potrebama i zdravstvenom stanju pojedine životinje. Svaki ljubimac je zasebna jedinka koja zahtjeva individualan pristup i prilagođenu hranidbu.

Od sada su Husse nutricionistički savjetnici i distributeri prisutni na području Požeško-slavonske županije. Naručite besplatan uzorak Husse  hrane za svog ljubimca ili nazovite na 095 4444 079, a vaš lokalni distributer će vam pomoći u odabiru svega što je potrebno za vašeg ljubimca.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI