Husse savjetuje: Hranidba mačića

Hranidba mačića u neonatalnom razdoblju
(FOTO: HUSSE)

31.1.2022. | 16:48 | HUSSE
Pregleda: 1723

Hranidba mačića u neonatalnom razdoblju

Hranidba mačića u neonatalnom razdoblju je od krucijalne važnosti za preživljavanje mačića. Neonatalno razdoblje podrazumijeva prva 2 tjedna starosti mačića. U neonatalnom razdoblju mačići konzumiraju samo tekuću hranu (mlijeko) i u potpunosti su ovisni o brizi mačke ili čovjeka. Nakon rođenja mačići moraju konzumirati prvo majčino mlijeko koje se naziva kolostrum. Kolostrum se luči samo prvih nekoliko dana nakon partusa (poroda). Za razliku od majčinog mlijeka, kolostrum je bogat hranjivim tvarima i energijom te radi svog sastava predstavlja potpunu hranu za mačiće. Konzumacijom kolostruma postiže se višestruka korist za mačića. Osim što predstavlja prvu hranu koju će životinja konzumirati, kolostrum sadrži majčina antitijela (imunoglobuline) koja omogućuju stvaranje imuniteta.




Organizam mačke se svakodnevno susreće s različitim antigenima te proizvodi različita antitijela specifična za određeni antigen. Majčina antitijela koja se izluče putem kolostruma pružaju idealnu zaštitu jer se radi o imunoglobulinima koje je jedinka sama stvorila na patogene koji su prisutni u njenom okolišu. To znači da kolostrum neke druge mačke ili druge vrste životinje vjerojatno neće pružiti adekvatnu zaštitu radi drugačijih okolišnih uvjeta. Primjerice, mačka koja živi isključivo u stanu neće imati istu razinu i vrstu antitijela kao mačka koja izlazi van te svakodnevno stvara imunološki odgovor na različite antigene s kojima se susreće. Antitijela iz kolostruma predstavljaju pasivni imunitet kod mačića i služe kao zaštita dok mačići ne razviju svoj vlastiti imunitet. Sadržaj imunoglobulina u kolostrumu se s vremenom rapidno smanjuje pa mačići moraju početi sisati što prije nakon rođenja (unutar prva 4 sata).




Prvih nekoliko sati života, enzimatski sustav mačića još nije dovoljno razvijen pa je iskoristivost imunoglobulina iz kolostruma najveća, odnosno molekule imunoglobulina se neće razgraditi već će se apsorbirati kao cijele molekule. Osim navedenog, konzumacija kolostruma nakon rođenja je važna jer mačići nemaju vlastitu termoregulaciju pa ih je potrebno grijati, osobito ako nemaju majku.

Hranidba mačića bez majke

S obzirom na to da je odbijanje kastracije mačaka i napuštanje mačića još uvijek prisutan problem u našem društvu, brojni se ljubitelji životinja susreću s problemom hranjenja jako malih mačića (tzv. dudaša). Othrana „dudaša“ je proces koji zahtijeva jako puno vremena i ponešto znanja kako bi mačići preživjeli najkritičniji period. Upravo u neonatalnom periodu je najveća smrtnost mačića pa je njihova hranidba od iznimne važnosti. Mačići nakon rođenja su u potpunosti ovisni o majci te ponekad i uz najbolju brigu ne prežive svi mačići u leglu. Kada mačići nisu u mogućnosti piti majčino mlijeko, treba im osigurati zamjensko mlijeko namijenjeno za mačiće. Zamjensko mlijeko u prahu je prilagođeno njihovim potrebama te zadovoljava sve potrebe za hranjivim tvarima. Važno je znati da zamjensko mlijeko ne doprinosi otpornosti organizma koju omogućuju imunoglobulini iz kolostruma pa je dodatno otežano preživljavanje takvih mačića. Mačiće je potrebno hraniti svaka 2-3 sata prvih nekoliko tjedana. Što su mačići stariji, trebaju više mlijeka, no najbolje je pratiti preporuku proizvođača.

Osim hranjenja, mačiće treba svakodnevno poticati na vršenje nužde te ih vagati kako bi mogli pratiti dobivaju li na težini. Mačići nakon rođenja nemaju sposobnost samostalno obavljati nuždu već ih majka potiče lizanjem. Kako bi potaknuli obavljanje nužde, mačićima treba nekoliko puta dnevno masirati trbuščić nježnom krpicom koju treba navlažiti toplom vodom. Za pomoć prilikom othrane mačića treba uvijek biti u kontaktu s veterinarom.

Prijelazna hranidba

Nakon 3 do 4 tjedna starosti, mlijeko više ne osigurava dovoljno energije i hranjivih tvari za zadovoljenje nutritivnih potreba, odnosno mačka više ne može proizvesti dovoljno mlijeka da zadovolji sve potrebe mačića. Istovremeno mačićima započinje rast zubi te ih majka najčešće počinje odbijati od sise. U toj dobi mačići počinju pokazivati interes za krutom hranom, stoga im već u dobi od 3 tjedna starosti trebamo početi nuditi mokru hranu. Mokra hrana je bolji izbor od dehidrirane hrane jer sadrži dovoljno vode s obzirom na to da mačići u toj dobi još nemaju naviku piti vodu. Mokra hrana koju nudimo mačićima mora biti namijenjena hranidbi mačića jer ona sadrži potrebnu količinu svih hranjivih tvari za njihov rast i razvoj. Kako bi potaknuli mačiće na konzumaciju mokre hrane, možemo u nju miješati zamjensko mlijeko koje bi privuklo mačiće svojim mirisom.

Hranidba mačića od odbića do odrasle dobi

Odbiće je prelazak s hranidbe tekućom hranom (mlijekom) na hranidbu krutom hranom (u početku samo mokra hrana). Prijelaz s tekuće hranidbe na krutu treba biti postepen. To znači da već s 3 tjedna započinjemo nuditi mokru hranu dok mačići još sišu. Tako smanjujemo stres koji uzrokuje odbiće. Prilikom odbića uvijek dolazi do stagnacije u rastu zbog čega treba što ranije nuditi mokru hranu kako ne bi došlo do gubitka tjelesne mase kao posljedica prestanka konzumacije mlijeka.

Hrana za mačiće je prilagođena njihovim povećanim potrebama za proteinima i mastima te pojedinim mineralima. Mačići mogu već s 2 mjeseca početi konzumirati dehidriranu hranu jer imaju zubiće, no najbolje bi ju bilo namočiti u toploj vodi da se razmekšaju. Hranu za mačiće treba davati do navršenih godinu dana starosti, kada se prelazi na hranu za odrasle mačke.

 Hranidba kastriranih mačića

Prema preporuci veterinara, mačiće možemo kastrirati već u dobi od 5 – 6 mjeseci. Sukladno tome, poteže se pitanje da li hraniti s hranom za mačiće ili hranom za kastrirane mačke. S obzirom na to da mačići imaju nešto veće potrebe za određenim nutrijentima od odraslih mačaka, prioritet im je osigurati sve potrebne hranjive tvari što znači da ih je poželjno hraniti hranom za mačiće do starosti od godine dana, nakon čega možemo prijeći na prehranu prilagođenu kastriranim mačkama

Više saznajte na stranicama https://zdravesape.com/

                                          https://www.husse.hr/

Branko Miličević

Sretne šapice d.o.o.Cerovac

634308 Jakšić

tel.: 095 4444 079 



VIŠE NA TEMU:
HUSSE
SAVJET
HRANIDBA
MAČKE

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI