Gdje je bazga manje je štetnika u krugu od 10 metara

FOTO: Pixabay.com

29.5.2022. | 10:59 | agroklub.com
IZVOR: agroklub.com
Pregleda: 3051

Bazga je česta višegodišnja biljna vrsta. Nije zahtjevna prema zemljištu, a možemo je pronaći u živicama, na rubovima šuma, uz puteve, pored rijeka i potoka. Njezina kora i listovi su toksični, dok ljudi koriste cvijet i zrele bobice. Odlična je medonosna biljka, ali i cijenjena u narodnoj medicini.

Veliki je prijatelj vrtova i voćnjaka, jer njezin miris ne podnose razni štetnici.

Mali grm od velike pomoćiTamo gdje je bazga manje je štetnika u krugu od 10 m. U korijenu se nalazi cijanovodična kiselina koja je otrovna za većinu insekata, a posebno za glodavce, miševe i štakore. Zbog toga ovi štetnici izbjegavaju površine gdje je zasađena.


Možemo je upotrebljavati kao svježe ili suho lišće, cvjetove, plodove. Koristi se za zaštitu povrća, voća, raznih uzgajanih biljaka, ali i zatvorenih prostora i podruma. Ne podnose ju ni muhe i žohari. Kažu da tamo gdje je bazga muhe ne lete.


Kako ju koristiti? Grančice su malč u vrtu, u krumpirištu tjeraju krumpirovu zlaticu koja ne podnosi njen miris.

Za pripremu sredstva protiv krumpirove zlatice potrebno je u 5 l vode koju smo prokuhali i ohladili potopiti 1kg cvjetova bazge. Ostavimo sljedećih 12 do 24h, a zatim se tekućina procijedi i koristi za tretiranje biljaka. Postupak je potrebno ponavljati, a sredstvo pripremati za svaki tretman. Ono djeluje svojim mirisom kojeg zlatice ne podnose. Kada se koriste grančice s listovima potrebno ih je nakratko potopiti u vrelu vodu. Ona će djelovati na izdvajanje mirisnih tvari.

Protiv puževa i lisnih ušiju koristi se otopina od plodova. Za pripremu je potrebno u 3 l vode otopiti 550 g zgnječenih bobica i ostaviti preko noći. Prije upotrebe treba ga procijediti.

Protiv lisnih ušiju možemo listove bazge preliti vodom i ostaviti tri dana. Ta otopina se koristi za tretiranje.

U zaštiti ribiza od leptira moljca koriste se listovi i mladi izdanci. Potrebno je 1 kg svježeg materijala preliti s 10 l vrele vode i ostaviti 10 do 12 h. Efikasna je i kada je u pitanju jabučni moljac.

(Izvor: Agroklub.co


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI