Ekonomska škola Požega organizirala je prvu mobilnost novog međunarodnog projekta ʺSPAJAMO KULTURNU BAŠTINU MALIH EUROPSKIH GRADOVAʺ

FOTO: L.G.

24.12.2019. | 09:31 | Lidia Gerstman
Pregleda: 2617

U trećem tjednu prosinca učenici i nastavnici Ekonomske škole Požega ugostili su svoje partnere u novom Erasmus+ projektu ECHOSET. Tema je projekta kulturna baština te njena obrazovna i odgojna vrijednost, a ovaj projekt spaja i uspoređuje kulturnu baštinu malih europskih gradova: Lubartowa u Poljskoj, Viersena u Njemačkoj, Pajurisa u Litvi, Montehermosa u Španjolskoj, makedonskog Ohrida i hrvatske Požege. Glavni je koordinator poljska škola, s kojom je Ekonomska škola i ranije surađivala u nagrađivanom projektu BookPals.



Prvog dana mobilnosti gosti su predstavili svoje škole, gradove, regije i države, s naglaskom na božićnu tradiciju, a zatim je, tijekom svih 5 dana trajanja mobilnosti, Ekonomska škola nastojala prikazati baštinu našeg kraja. Profesorica Višnja Menđel Troha u suradnji s Gradskim muzejom Požega pripremila je niz radionica izrade tradicijske lokalne hrane, od tarane i pekmeza do božićnih kolačića, zatim božićnih čestitki i adventskih ukrasa, a gosti su s domaćinima i zapjevali i zaplesali uz stare slavonske pjesme. Profesorica Melita Šimić učenike je uključila u dekupaž radionicu izrade božićnih ukrasa, profesorica Marina Hurtiš Međugorac pripremila je radionicu izrade božićnih motiva od slame, profesorica Mirna Dusper predstavila je učenicima motiv Rudinskih glava i uključila ih u izradu replika od glinamola, a profesorica Marija Šag Sadilek uključila ih je u kaligrafsku radionicu izrade glagoljičkih slova. Koordinatorica projekta Lidia Gerstman pripremila je s učenicima prezentaciju o razvoju pismenosti u Hrvata te tečaj učenja hrvatskog jezika. Na kraju tjedna profesorica Jelena Kovačević putem kviza je provjerila znanje koje su učenici stekli o hrvatskoj kulturnoj baštini u proteklom tjednu. Gostujući nastavnici sudjelovali su u eTwinning radionicama te dogovorili posao i odgovornosti u sljedećem razdoblju.


Osim bogatog programa u školi, organiziran je izlet na Plitvička jezera, jedan od najpoznatijih spomenika hrvatske baštine pod zaštitom UNESCO-a, te adventski sajam u Zagreb, gdje su i gosti i domaćini posjetili Muzej grada Zagreba, a zatim uključeni u lov na blago, odnosno terensko učenje o baštini hrvatske prijestolnice.




U mobilnosti je sudjelovalo 10 nastavnika i 40-ak učenika Ekonomske škole. Izuzetnom vrijednošću škola smatra što se još jednom moglo praktično uvjerili u znanja i vještine svojih učenika, koji uvijek iznova dokazuju da su se spremni uhvatiti ukoštac i s najvećim izazovima. Posebno zahvala ide roditeljima: dvadeset obitelji primilo je u svoje domove strane učenike, a velik broj roditelja sudjelovao je i u organizaciji programa i radionica te podržao rad i trud profesora.

Ovo je bila prva mobilnost projekta, a u veljači će 4 učenika i 2 nastavnika Ekonomske škole otputovati na drugu mobilnost u Njemačku.







Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI