Članovi Povijesnog društva Požega pokazali svoju privrženost Požegi, Zlatnoj dolini i Slavoniji, tim radom predstavili su Hrvatsku u najljepšem svjetlu

FOTO: 034 portal

23.12.2018. | 09:21 | Povijesno društvo Požega
Pregleda: 2683

"Tijekom 2018. godine Povijesno društvo Požega obogatilo je kulturnu scenu Požege i Slavonije nizom predavanja, radionica, predstavljanja knjiga, javnih rasprava, stručnih ekskurzija i drugih aktivnosti te uspješnim izdavačkim radom. Realizirali smo i dvodnevne projekte za učenike, Zimsku školu arheologije i Ljetnu školu povijesti. Uključili smo se u petodnevni Festival znanosti s vrlo kompleksnim predavanjima i radionicama.

Spomenuo bih aktivnosti koje su svojim suvremenim pristupom izazvale najviše pozornosti. Riječ je o predavanju profesorice Mihaele Markovac „Turci u hrvatskoj kulturi pamćenja“. U sklopu pete Zimske škole arheologije prof. dr. sc. Hrvoje Potrebica održao je predavanja „Temeljni pojmovi i metode iskapanja“, zatim „Podvodna i zračna arheologija“, dr. sc. Jacqueline Balen, „Fotografiranje i crtanje u arheologiji“ (predavanje i radionica) te „Arheologija i film“ (predavanje i radionica). Drugi dan Zimske škole arheologije profesorica Dubravka Sokač Štimac održala je predavanje „Biti arheolog – osobno iskustvo“, a kolegica Anja Bertol predavanja „Kako odabrati lokalitet“ i „Kamo s nalazima“. Kolegica Mirela Pavičić Hein predstavila je Arheološki odjel Gradskog Muzeja Požega." - rekao je predsjednik Povijesnog društva Požega Vinko Tadić




U sklopu Festivala znanosti Povijesno društvo Požega organiziralo je pet aktivnosti: predavanje i radionicu profesorice Julijane Madaj Prpić „Nauči kako učiti“, zatim predavanje i radionicu profesorice Vere Ćuže Abramović „Picasso, 'Gospođice iz Avignona' – otkriće promatranja likovnoga djela“. Vrlo uspješno realiziran je kviz znanja za učenike petih i šestih razreda osnovnih škola. Posljednji dan Festivala znanosti kolegica Mirela Prskavac održala je predavanje „Važnost otkrića DNK u istraživanju tumora“, a dr. sc. Žarko Španiček predavanje „Uloga vodenica i tradicijskih mlinova u gospodarskom i društvenom razvoju Slavonije, Baranje i Srijema“. Dan povijesti obilježen je predavanjem profesora Zlatka Uzelca „Crkva svetoga Dimitrija (Svetoga Duha) – najstarija požeška crkva“.


Tijekom prvoga dana Ljetne škole povijesti kolegica Nataša Puljašić održala je predavanje „Uvod u povijest Staroga Egipta“, potom je uslijedilo niz predavanja i radionica o graditeljstvu i umjetnosti, društvu i državi, religiji, kultu i zagrobnom životu, znanosti, medicini, astronomiji, pismu, jeziku i književnosti starih Egipćana. Predavanja i radionice održale su profesorice Ivana Domanović, Klaudija Gašpar, Eva Grgić i Kristina Rupert te profesor Josip Katić.

Vrlo zapaženo predavanje održao je profesor Zdenko Samaržija pod naslovom „Kako se kuhalo, kakalo, kupalo i plakalo u srednjovjekovnim samostanima i utvrdama“. Kraj listopada obilježen je predavanjem dr. sc. Dinka Župana „Biti učenik u Hrvatskoj u dugom 19. stoljeću“. Vrlo konstruktivne diskusije nakon spomenutih predavanja posebno su nas obogatile. U studenom je održano predstavljanje knjiga Mladena Gajera „Rat u svakodnevici jednoga dječaka“ i „Radne akcije 1947.-1952.“.



Povijesno društvo Požega razvilo je bogatu izdavačku djelatnost. Tijekom ove godine, zajedno s Biro-tiskom, objavili smo knjigu Mladena Gajera „Rat u svakodnevici jednog dječaka“. Riječ je o sjećanjima njegova oca na Prvi svjetski rat i njegovim na Drugi svjetski rat. Knjiga je izašla u biblioteci Povijesnog društva Požega Fragmenti prošlosti. To je druga knjiga navedene biblioteke. Uskoro izlaze treća i četvrta. Jučer je iz tiska izašao drugi broj stručnog časopisa Povijesnog društva Požega „Historia possegana novae themae“. Svojim vrijednom prilozima obogatili su ga mnogi hrvatski i strani znanstvenici.

Ovo su samo neke od brojnih aktivnosti Povijesnog društva Požega u 2018. godini koji ćemo zaključiti predavanjem profesora Zdenka Samaržije „Sakralno graditeljstvo u Slavoniji za vladavine Osmanlija“.

Zahvaljujem svim članicama i članovima, suradnicama i suradnicima Povijesnog društva Požega. Posebnu zahvalnost upućujem našim višegodišnjim marljivim suradnicama koje su nas nedavno napustile preselivši se u vječnost. Riječ je o profesorici Ljiljani Pavlici i gospođi Veri Jekić. To je veliki gubitak za Požegu i Povijesno društvo. Vječan im spomen! Počivale u miru!

Članovi Povijesnog društva Požega predanim su radom pokazali svoju privrženost Požegi, Zlatnoj dolini i Slavoniji. Tim radom predstavljali smo Hrvatsku u najljepšem svjetlu. I dalje ćemo to činiti razvijajući svijest o vrijednosti kulturne baštine, kritički stav o prošlosti, njegujući kulturu dijaloga i tolerancije. Zagledani u ljepote našega zavičaja otvorena srca i u dobroj namjeri pružamo ruke svima koji žele raditi s nama.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI