Caritas Požeške biskupije predstavio ciljeve i aktivnosti projekta ʺPro Vita et Familiaʺ

7.9.2022. | 13:43

Kristina Šimić

Pregleda: 2546

FOTO: K.Š.

7.9.2022. | 13:43 | Kristina Šimić
Pregleda: 2546

Na današnjoj konferenciji za javnost i medije Caritas Požeške biskupije predstavio je ciljeve i aktivnosti  projekta  "Pro Vita et Familia."

Riječ je o projektu započetom 8. lipnja 2022. godine, a provodi ga samostalno Caritas Požeške biskupije. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Fonda europske pomoći za najpotrebnije (FEAD) u okviru odgovora Unije na pandemiju bolesti COVID-19 u ukupnom iznosu prihvatljivih troškova od 4.108.771, 60 kn.




Više o samom projektu rekla je Marijana Obradović, voditeljica projekta  "Pro Vita et Familia"


Fond europske pomoći za najpotrebnije-FEAD-predstavlja dodatnu vrijednost postojećim nacionalnim programima vezanim uz probleme siromaštva i materijalne deprivacije, osiguravajući dostupnost pomoći većem broju korisnika, ne samo . nezaposlenima i korisnicima socijalne skrbi, već i onima koji ne mogu ostvariti prava iz sustava socijalne skrbi zbog dohodovnog cenzusa. Cilj je ublažavanje najgorih oblika siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći najpotrebnijim osobama i to hrane i/ili osnovne materijalne pomoći. Ciljane skupine projekta su samci i obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, i definirani su kao najpotrebitiji prema kriterijima partnerske organizacije za primanje hrane i/ili osnovne materijalne pomoći.

Projektni prijedlog Caritasa Požeške biskupije pod nazivom „Pro vita et Familia“- u prijevodi „Za život i obitelj“ podnesen je na propisan način 16.12.2021.

8.lipnja 2022. godine potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije 2014.-2020. pod kodnim brojevima FD.01.2.0.01.0022., FD.02.2.2.01.0022., FD.03.2.01.0022, između Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, kao Upravljačkog tijela, sjedne strane i Caritasa Požeške biskupije, kao Korisnika sredstava, s duge strane, u ukupnom iznosu 4.108.771,66 kn. Trajanje projekta je 12 mjeseci te je u tom periodu planirano da se kroz dva oblika pomoći. Materijalne deprivacije 1 obiteljima kojima nedostaje hrane pruži potpora u hrani, u obliku paketa hrane, obroka te prikupljanja i distribucije hrane. U tom pogledu Ministarstvo je odobrilo troškove za kupnju hrane u iznosu od 3.224.492,09 kn. Za Materijalnu deprivaciju 2, odnosno nedostatak osnovne materijalne pomoći predviđena je materijalna pomoć  u pogledu osnovnih higijenskih proizvoda, školskog pribora i oprema za novorođenče. Prihvatljivi troškovi iznose 399.688,50 kn.



Također, kroz projekt je bilo moguće zatražiti tehničku pomoć. Budući da Caritas Požeške biskupije po prvi puta koristi sredstva iz ovog Fonda, mogao je prijaviti potrebu nabavke vozila koje je potrebno za dostavu obroka.

Iznos od 3% prihvatljivih troškova za kupnju hrane i/ili osnovne materijalne pomoći je izračunat 119.672.95 kn. Za taj iznos nije moglo biti nabavljeno vozilo pa se je ponudio jedan dobročinitelj koji je  osigurao razliku od punog iznosa.

Osim pomoći u hrani i/ili osnovnoj materijalnoj pomoći kroz FEAD su  predviđene i popratne mjere koje služe za ublaživanje siromaštva u smislu socijalnog uključivanja marginaliziranih skupina u društvu, odnosno, osoba u riziku od siromaštva.  Te popratne mjere podrazumijevaju:  Savjetovanje o uravnoteženoj prehrani u obliku 1x kvartalno u trajanju od 90 minuta-sveukupno tri savjetovanja za najmanje 150 djece u Katoličkim osnovnim škola, u Požegi, Virovitici, i Novskoj, uz angažman vanjskog suradnika u sklopu koje će se izraditi i podijeliti minimalno 300 komada brošura „Muzej u loncu“ kako su se naši stari hranili i bili vitalni te Savjetovanje o načinima smanjena rasipanja hrane, pripreme i skladištenju. U  tom pogledu predviđena su tri savjetovanja za 150 djece u Katoličkim osnovnim školama u Požegi, Virovitici i Novskoj, uz angažman vanjskog suradnika kao i radionice o pripremi obroka i promicanju zdrave prehrane. Predviđeno je 5 radionica za najmanje 150 korisnika (90 djece+60 odraslih), tri radionice u školama s djecom+2 radionice s korisnicima u prostorijama Caritasa u Požegi(1) te Obiteljskog centra u Đulovcu (1), u suradnji s Obrtničkom školom, zanimanja kuhar i konobar te ostalih hotelijerskih usmjerenja, u sklopu koje će se izraditi kalendar u minimalno 300 primjeraka sa 12 recepta ta pripremu tradicionalnih i zdravih jela.

Psihološka i terapijska pomoć djeci dostupna je jednom mjesečno u trajanju od 10 mjeseci za najmanje 100 djece uz angažman vanjskog suradnika, dok je Savjetovanje o financijskoj pismenosti (grupne radionice) dostupno pet puta kroz 10 mjeseci. Predviđa se izrada minimalno 500 letaka.

Kroz ovaj vid savjetovanja dostupno je i informiranje o nadležnim socijalnim, zdravstvenim, administrativnim i obrazovnim službama - izrada minimalno 300 komada brošura. Prihvatljivi troškovi za ovu aktivnost iznose 161.224,60 kuna

Pomoć u obliku popratnih mjera, npr.:

PM1. Provedba aktivnosti savjetovanja korisnika na temu zdravstvene skrbi, osobne higijene i higijene prostora uključujući i savjetovanje o zaštiti od Covida – 19 - Vanjski izvoditelj aktivnosti - 1 puta tijekom provedbe projekta u sklopu radionice za zainteresirane korisnike, najmanje 250 korisnika

 PM2. Savjetovanje korisnika vezano za odgoj, obrazovanje i zdravstvenu skrb djece - Vanjski izvoditelj aktivnosti .1 puta tijekom provedbe projekta u sklopu radionice za zainteresirane korisnike, najmanje 250 korisnika.

PM3. Informiranje korisnika o nadležnim socijalnim, zdravstvenim, administrativnim i obrazovnim službama te drugim službama vezano uz izvanredne situacije poput pandemije i potresa - Vanjski izvoditelj aktivnosti.

1 puta tijekom provedbe projekta u sklopu radionice za zainteresirane korisnike, najmanje 250 korisnika

 PM3. Psihološka i terapijska podrška korisnika vezano uz individualne poteškoće ili poteškoće nastale zbog izvanrednih situacija - Vanjski izvoditelj aktivnosti -putem ugovora o djelu -

1 x mjesečno x 10 mjeseci - individualno i grupno savjetovanje i podrška - za zainteresirane korisnike, najmanje 250 korisnika. Prihvatljivi troškovi za ovu aktivnost je19.984,43 kuna.

Ravnatelj Caritasa Požeške biskupije, velečasni Mario Večerić pojasnio je metodologiju provedbe ovog projekta i uloge Caritasa Požeške biskupije u ublažavanju siromaštva žitelja Požeške biskupije koja teritorijalno pokriva šest županija od kojih je većina iznimnog visokog indexa nerazvijenosti.



„Kako smo zamislili provedbu projekta „Pro Vita et Familia“? Na samom početku provođenja projekta dogovorili koordinacijske centre u svim Dekanatima Požeške biskupije. Tako su koordinacijski centri osnovani u: Pleternica, Fra Kaje Adžića 6, 34310 Pleternica, Skenderovci (kod Požege), Skenderovci 2, 34322 Brestovac, Zapolje, I. Zapoljskog 19, Zapolje, 35420 Staro Petrovo Selo, Novska, Matije Gupca 27A, 44330 Novska, Lukač (kod Virovitice), Lukač 180, 33406 Lukač, Slatina, Trg sv. Josipa 11B, 33520 Slatina, Feričanci, Alojzija Stepinca 127, Velimirovac, 31500 Našice,Nova Kapela, Trg kralja Tomislava 3, 35410 Nova Kapela,Velika, Trg sv. Augustina 9, 34330 Velika,Pakrac, Trg pape Ivana Pavla II. br. 3, 34550 Pakrac, Daruvar, Josipa Jelačića 11, 43500 Daruvar

Potom su se svećenici po dekanatima dogovorili tko će biti koordinator, tj. Organizator na području svakog dekanata koji će biti usko povezan s voditeljicom projekta, a onda i s volonterima župnih Caritasa tj. Voditeljima odbora za Caritativnu djelatnost pri Župnim pastoralnim vijećima. Nakon što su dogovoreni koordinatori zajedno s njima održali smo sastanak te su upoznati sa sadržajem projekta i načinom provedbe istoga. Formirali smo također Zahtjev za humanitarnu pomoć krajnjeg korisnika kojeg su koordinatori zajedno volonterima ispunjavali u svakom domu kojega su obišli te isti predali voditeljici projekta. Tako je učinjen prvi korak prikupljanja primatelja usluga iz ovog projekta. Cilj projekta je prikupiti 1.800,00 primatelja usluga kojima će kroz godinu dana biti omogućena pomoć u prehrambenim namirnicama, higijenskim potrepštinama te ostalom pomoći.

Početkom školske godine organizirali smo podjelu od 200 paketa opreme za školarce.

Trenutno smo u postupku odabira dobavljača paketa higijenskih potrepština te vjerujemo kako ćemo uskoro realizirati daljnju podjelu za sve potrebite. Također smo u postupku odabira paketa opreme za novorođenčad kao i u postupku javne nabave za hranu koja će zbog povišenih cijena imati jedan opsežan i dugotrajan proces- pojasnio je velečasni Večerić.

Iskustvo Caritasovih volontera na terenu izložila je gospoša Ljiljana Marić.



Na kraju predstavljanja projekta, ravnateljica Osnovne škole Antuna Kanižlića, Marija Samardžija, istaknula je izvrsnu suradnju s Caritasom Požeške biskupije,  kojeg svi prepoznaju kao instituciju koja pomaže dok je dožupan Troha pozdravio okupljene u ime županice Antonije Jozić, dodavši kako bi se o ulozi Caritasa Požeške biskupije moglo pričati puno, ali se sve ipak sažme u jednu riječ-hvala!

 

 









Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI