BROJEVI NE LAŽU, SELO UMIRE: Na selima se uzgaja sve manje svinja...

Svinje pozitivno reagiraju na glazbu, jedan žanr ne vole
(FOTO: istockphoto)

9.12.2022. | 11:04 | Andrea Lužanac
Pregleda: 1789

"Bolje da umre selo, nego običaji!" Ovu staru poslovicu zasigurno smo već svi čuli, ali u današnje vrijeme postoji velika vjerojatnost da će se u njoj obistiniti i jedno i drugo.

Naime, u Slavoniji se uzgaja sve manje svinja i dok jedni tvrde kako se ovaj posao više ne isplati, drugi pak ostaju ustrajni u uzgoju svinja. Upravo o ovom problemu progovorio je uzgajivač svinja Darko Karamazan iz Sela Šumeće kraj Slavonskog Broda za RTL Danas

U današnje vrijeme mladi sve manje imaju želju za ostanku na selu te u potragu za boljim životom odlaze u velike gradove ne bi li ondje pronašli ono što traže. Iseljavanje mladih sa sela u grad izumiru i stari običaji. Naime, kako govori Karamazan, nekada je u njegovom mjestu bilo i do 8000 svinja, a danas je taj broj pao na tek njih 1000. 


"Mi imamo svoj način rada od prije. Koncentrati i soja su učinili svoje. Tradicionalna proizvodnja domaće slavonske svinje ne ide sa sojom. Ja tovim svoju svinju do 20 mjeseci, a ovi što tove sa sojom, rade to do 10 mjeseci. Količinski, njemu je puno manje potrebno hrane da bi on dobio istu kilažu koju imaju i moje svinje", govori nam i dodaje kako to meso nije iste kvalitete.“, govori Darko Karamazan za RTL Danas


Iz Ministarstva kažu kako se oni ravnaju prema jedinstvenom registru domaćih životinja i tu vide koliko svinja zapravo ima. Ipak, tu postoji jedan problem. Kako kaže Karamazan, ne prijavljuju svi svoje životinje.

Podatci iz baze Ministarstva kažu da je pet slavonskih županija, primjerice, 2015. godine imalo 819.534 svinja i to na 34.117 gospodarstava. Sedam godina kasnije? Već predviđate - broj svinja pao je na njih 768.713, a i do tad se ugasilo gotovo 8000 poljoprivrednih gospodarstava.

Ipak, Karamazan tvrdi kako je situacija puno gora. Ako uzmemo sve ove informacije u obzir, onda ne čudi da cijene slavonskih delicija lete u nebo. Kilogram čvaraka dosegnuo je vrijednost od čak 410 kuna, dok kilogram kulena stoji i do 200 kuna. 


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Izlazite li na glasanje u srijedu, 17.4.2024.?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI