Ako nisu mogli Beograd i Zagreb, može li Bruxelles!??

Društveni dom u B. Drenovcu
(FOTO: Franjo Memedović)

12.5.2018. | 10:07 | Franjo Memedović
Pregleda: 5425

Davno je to bilo i od tada je prošlo punih sedamdeset godina. Započela ih je graditi jedna država, kao nasljeđe nedovršene dobila ova samostalna Hrvatska, a zatim kao takvi, u još gorem stanju, prije pet godina ušli su u veliku zajednicu država , Europsku uniju.To je sudbina i prošlost nikad dovršenih i bar nekoj svrsi privedenih nekoliko desetina ,,društvenih domova kulture" diljem cijele Hrvatske.

Te davne 1948. godine, ondašnji osloboditelji i pobjednici rata u svom pobjedničkom zanosu i euforiji krenuše u izgradnju megalomanski zdanja širom novostvorene države, koje oni nazvaše ,,domovima kulture", kako bi narod osvijestili i kulturno prosvijetlili, te na takav način pokazali brigu za kulturnim uzdizanjem i osjećajem zajedništva u socijalističkom ,,ravnopravnom" društvu. Koliko je to društvo ravnopravno bilo govore činjenice i dokazi kako su ti domovi građeni na silu otetim građevinskim materijalom koji su mještani naselja u kojima se to gradilo, imali pripremljen za izgradnju svojih stambeni i gospodarski objekata. Kako neki podaci govore, u Hrvatskoj je takvih domova izgrađeno preko 140 , od kojih je jedan dio dijelom priveden kakvoj takvoj svrsi i namjeni, dok je drugi dio dočekao sudbinu i stanje u kakvom su te građevine danas, a o čemu svjedoče , sada već avetna zdanja, na pleterničkom području, točnije, u Brodskom Drenovcu i Sulkovcima.




Što danas u Drenovcu i Sulkovcima mogu očekivati od svojih ,, domova kulture" koji na svojevrstan način ,,krase" središta njihovih naselja i koji predstavljaju potencijalnu životnu opasnost za sve one koji im se približe? Ne puno, samo onoliko koliko im je za društvene aktivnosti potrebno. U jednom razgovoru s predsjednikom MO Brodski Drenovac, Miranom Sivonićem, doznali smo njegovo mišljenje i pogled, na koji način riješiti problem drenovačkog doma. On smatra da bi dvije trećine sadašnje zgrade do kraja trebalo srušiti, a ostatak, kako on kaže lijevo krilo, urediti u novi drenovački Društveni dom u čijem bi sastavu bila višenamjenska dvorana za dvjestotinjak posjetitelja s priručnom kuhinjom, skladištem i sanitarnim čvorom. ostatak prostora bi se iskoristio za uređenje radnih prostorija za potrebe MO i raznih drenovačkih udruga, a u jednom dijelu mogao bi biti i prostor za ambulantu opće medicine. U dijelu novog doma koji je okrenut prema glavnoj prometnici mogao bi se urediti poslovno-komercijalni prostor, koji bi se iznajmljivao za gospodarske djelatnosti. S ovakvim sličnim rješenjem i u Sulkovcima bi sigurno bili zadovoljni, ali na koji način do svega toga doći?




Kao i uvijek, pa tako i u ovom slučaju, problem predstavljaju materijalna sredstva. Njih u proteklom vremenu nije mogla, znala ili htjela pronaći bivša Jugoslavija, a u proteklih dvadeset osam godina ni samostalna država Hrvatska, a u Europskoj uniji i ne znaju da tamo negdje na njihovu jugoistoku postoje neka sela ,kao što su Drenovac i Sulkovci. Netko ih na to mora i treba podsjetiti. Grad Pleternica i njezina administracija, koja uspješno odrađuje svoj drugi mandat, dobro su poznati po kvalitetnom pisanju projekata i u povlačenju sredstava iz fondova EU, kao i onih iz fondova resornih ministarstava Hrvatske vlade, što daje nadu da bi tako nešto mogli učiniti, a i u tome i uspjeti, za dovršetak Društvenih domova u Drenovcu i u Sulkovcima. Ako se na neke Mjere do sada i zakasnilo, bit će ih sigurno još, za što treba biti pripremljen i strateški određen. Treba možda zadnji puta pokušati, jer nada, da će ova zdanja ikada do kraja biti dovršena, i tako je već odavno umrla.

Foto i tekst: Franjo Memedović



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI