Husse savjetuje: Hranidba štenaca


(FOTO: Husse Požega)

4.2.2022. | 10:27 | Husse Požega
Pregleda: 937

Štenetu je majčino mlijeko prva i idealna hrana za njega. Kolostrum (prvo majčino mlijeko) i majčino mlijeko je prirodno bogato svim potrebnim hranjivim tvarima koje su neophodne da štene izraste u snažnog i zdravog psa. Štenci rastu 20 puta brže nego odrasli psi jer izgradnja kostiju i mišića te razvoj organa zahtijeva mnogo hranjivih tvari. Odrasli psi samo održavaju svoje tijelo pa im nije potrebna hrana s tolikom nutritivnom vrijednošću.

Puno vlasnika donese štene u njegov novi dom i jedva se čekaju igrati s njime, maziti ga ili učiti trikovima, ali često nemaju dovoljno informacija da pravilno fizičko, ali i mentalno sazrijevanje šteneta zahtijeva pravilnu i optimalnu hranidbu. Najviše grešaka nastaje u odabiru optimalne i uravnotežene hrane za svakog šteneta individualno i  u ritmu i režimu hranjenja.




Većinu štenaca već s tri do četiri mjeseca starosti počinje zanimati hrana koju jede njihova mama ili bilo koja hrana koja se nalazi u zdjelici. Oni  isprobavanjem hrana iz tuđih zdjelica i lizanjem hrane sa šapa se polagano navikavaju na čvrstu hranu. Tada je najbolje vrijeme da im se počne nuditi suha hrana za štence. Preporučena dnevna količina hrane ovisi o starosti i težini štenca, ali i o razini aktivnosti.


Da bi se olakšao prijelaz s majčinog mlijeka na suhu hranu, nakon otprilike 4. tjedna, suha hrana se može namočiti s malo mlake vode. Najprije se dodaje više vode (kašasta konzistencija), a zatim se postupno smanjuje količina vode u razmjeru s rastom šteneta. S oko 8 tjedana starosti štene bi trebalo jesti samo suhu hranu.

Koliko je obroka na dan potrebno štenetu (po mjesecima)?

Štenci često imaju veće oči od svog malog želuca stoga da bi se postigla ispravna ravnoteža između stvarnih potreba šteneta i prevelike količine hrane, hrana im se treba davati u manjim količinama, ali u čestim vremenskim razmacima. Češći obroci sprječavaju pretrpavanje malog i osjetljivog želuca štenca. Za štence su preporučljiva 3 do 4 obroka na dan, a ovisno o zdravstvenom stanju i više obroka. Štenci bi do 6 mjeseci trebali već lagano gubiti svoj napuhani trbuščić i početi sazrijevati u odraslog psa. Nakon što štene sazrije i postane odrasla jedinka, a to ovisi o pasmini i njihovom sazrijevanju, preporučljivo je da pas dobiva 2 obroka na dan, a ovisno o zdravstvenom stanju i više obroka. Pretjerane količine hrane nisu dobre za zdravlje štenca pa se njegovi obroci trebaju pažljivo planirati.



Iako štene može izgledati kao da je u potpunosti odraslo, ono je još uvijek štene i bolje ih je zadržati na hrani za štenad malo dulje nego prekratko jer postoji mogućnost da se onda organizam ne razvije kako treba.

Treba se držati uputa za hranjenje na pakiranju proizvoda jer približno točna količina hrane koja se treba dati štenetu ovisi o njegovoj dobi, pasmini, zdravstvenom stanju i aktivnosti jer živahniji i aktivniji štenci troše više energije pa zato i trebaju više hrane. Redovno vaganje štenca pomaže u praćenju i kontroli njegove težine u odnosu na njegovu dob, veličinu i pasminu. To možete učiniti kod kuće, a ako niste sigurni kako, upitajte svog veterinara da izvaže vaše štene na redovitom pregledu.

Bitno je ignorirati svakodnevno „žicanje“ hrane!
Kao što je bitno čime hranite štene, isto je tako bitno gdje i kako mu se daje hrana.
Štenetu je potreban odmor prije i poslije jelaZnakovi pogrešnog odabira hrane
Svaki pas ima svoj individualan metabolizam.

Bitnije je promatrati rast i razvoj tijela šteneta i prema tome prilagoditi količinu obroka, nego da je sva pažnja usmjerena na sadržaj zdjelice. Količine i potrebne nutritivne vrijednosti će varirati kroz odrastanje šteneta ovisno o pasmini, građi i veličini. Većina pasa pojede svoju porciju hrane vrlo brzo, ali ne i svi. Kako bi se izbjegla izbirljivost, pas morati imati svoj ritam i režim hranjenja. Potrebno mu je davati hranu u točno vrijeme, redovito u istim količinama i ne ostavljati hranu u zdjelici dulje od 3 minute ako ne jede. Optimalna suha hrana u sebi sadrži omjer svih nutritivno važnih tvari (proteini, masti, vlakna…) i nutritivnih dodataka (vitamini, minerali, aminokiseline…) koji zadovoljavaju potrebe štenaca te nije potrebno davati vitaminske ili mineralne dodatke, pogotovo bez preporuke veterinara jer ako se koriste nepravilno (pretjerano), nanijet će više štete nego koristi. Osim pravilno odabrane hrane štencima, bitno je početi i s ranom socijalizacijom te prilagoditi i osigurati okruženje bez stresa, s puno igračaka, šetnji, treninga i ljubavi za svoje malo klupko sreće.

Više saznajte na stranicama https://zdravesape.com/

                                         https://www.husse.hr/





VIŠE NA TEMU:
SAVIJET
HRANIDBA
ŠTENCI
PSI
HRANA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI